Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 29. týden těhotenství

29. týden těhotenství

Vstupujete do sedmého měsíce těhotenství. Největší vývoj u dítěte zaznamená mozek. Jsou dotvořeny i smysly. Žena by měla jíst pestrou a vyváženou stravu a šetřit se. Nezapomeňte si už pomalu chystat výbavičku pro miminko.

Vývoj dítěte:

V devětadvacátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 24 až 29 cm (od hlavy k patám je to 34 až 38 cm) a váží 950 až 1100 g. Dítě tedy váží asi 1/3 váhy, kterou bude mít po narození. Miminko teď přibývá na váze celkem rychle. Tvoří se nové zásoby tuku, aby si děťátko po narození lehčeji udrželo svou tělesnou teplotu.

V této době těhotenství zaznamená největší vývoj mozek dítěte. Do této doby byla šedá kůra mozková skoro hladká. Nyní se začíná postupně vrásnit a tím vznikají tzv. mozkové závity. Současně s tím dochází k vytváření nových a nových nervových spojení a tím vzniká síť, jež zabezpečuje přenos nervových vzruchů. Pro rychlé a správné šíření těchto vzruchů je potřeba, aby se kolem nervových vláken vytvořila izolační vrstva. Tento proces je nazýván jako myelinizace nervů. I když myelinizace začíná již na konci druhého trimestru a velmi aktivně probíhá během trimestru třetího, není v této době zdaleka ukončena. Při narození miminka je myelinizace stále ještě velmi jednoduchá. Celý proces bude trvat více než 20 let.

Mozek dítěte je již na takovém stupni vývoje, že dokáže už trochu regulovat tělesnou teplotu. Miminko ovšem na celkovou regulaci ještě samo nestačí. Až do porodu bude potřebovat teplo matčina těla.

Stále samozřejmě pokračuje také vývoj nervových buněk. Miminko si jich do porodu musí udělat dostatečnou zásobu, protože po narození již vznikat nebudou. Celkově si jich do porodu vytvoří stovky miliard.

Ve dvacátém devátém týdnu těhotenství se postupně také zvyšuje množství kostní tkáně. Denně se v kostech uloží zhruba 250 mg vápníku. Jsou již vytvořeny i smyslové orgány. Funguje zrak, sluch, hmat i chuť.

Rady pro ženy:

Právě začínáte sedmý měsíc těhotenství. Váš dosavadní přírůstek na váze by měl být něco mezi 7 až 8 kg. Do konce těhotenství byste měla přibrat ještě asi 5 kg.

V devětadvacátém týdnu těhotenství je obvyklé, že žena trpí následujícími problémy:

  • potíže s dýcháním
  • stahy dělohy – můžou být až bolestivé
  • křeče v lýtkách – to je velice obvyklý problém. Většinou jsou způsobeny nedostatkem vápníku, draslíku či hořčíku
  • častá potřeba močení – je způsobena tlakem dělohy na močový měchýř
  • zvýšené pocení
  • zácpa – tak je způsobena hned několika faktory. Jedním z nich jsou hormonální změny, dalším tlak dělohy na zažívací ústrojí. Není ale tak moc důležité, co ji způsobuje, ale spíš, jak se s ní vypořádat. V jídelníčku by tedy neměly chybět potraviny s větším podílem vlákniny, dodržovat by se měl také pitný režim (alespoň 2 litry denně). Velmi dobrý je také pravidelný pohyb.

Po celé období těhotenství je velice důležitá správná strava matky, aby se dítě dobře vyvíjelo. Od dvacátého devátého týdně těhotenství to ale platí dvojnásob. Dítě začíná velmi rychle růst, k čemuž potřebuje správné živiny. Matka by tedy měla přijímat stravu bohatou na bílkoviny, vitamin C, kyselinu listovou, železo a vápník.

Pokud aktivně sportujete, je nejvyšší čas s tím na nějakou dobu přestat. Od této doby se doporučuje hodně odpočívat, aby nedocházelo k přílišnému vyčerpávání organismu matky a příp. i k předčasnému porodu.

Je vhodné si již také pomalu chystat výbavičku pro miminko. Většina žen má již hodně věcí nakoupeno. Ale pokud mezi ně nepatříte, je načase si oblečení pro dítě nakoupit. S kvantitou to nemusíte přehánět. Miminko velmi rychle roste, takže se vám určitě nevyplatí mít plné skříně oblečení pro novorozence. Při vybírání oblečení dbejte hlavně na jeho praktičnost. Vizuální stránka není všechno.

Pořídit si ovšem nepotřebujete pouze oblečení. Budete jistě potřebovat i kočárek, autosedačku, dětskou postýlku, lůžkoviny (klidně bez polštářku, protože ten by dítě do 1 roku vůbec mít nemělo). To je jen malý výčet všeho, co jednou budete potřebovat. Pokud na něco zapomenete, není důvod k panice. Většina důležitých věcí jde velmi snadno přikoupit.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk