Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 32. týden těhotenství

32. týden těhotenství

V tomto týdnu těhotenství pokračuje růst kostí. Kostra dítěte je již kompletní. Většina miminek je v této době už hlavou dolů. Žena by měla nastoupit na mateřskou dovolenou a začít se připravovat na porod a nového člena rodiny.

Vývoj dítěte:

Ve třicátém druhém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 27 až 32 cm (od hlavy k patám je to mezi 37 a 41 cm) a váží 1500 až 1700 g.

Stále samozřejmě pokračuje růst těla a tvorba podkožního tuku. Pokožka dítěte je růžová. Rychle se také vyvíjí kostra dítěte. Ta je již nyní kompletní. Kosti jsou však stále měkké a ohebné. Dalším orgánem, který se stále vyvíjí, jsou plíce. Než budou zcela funkční, uběhne ještě několik týdnů.

Na hrudníku vašeho miminka se tvoří mělké jamky. V jejich místě se následně vytvoří prsní bradavky. Již v předchozích týdnech byly vytvořeny základy mléčných žlázek. Následně dojde k jejich propojení. Dochází také k posunu ve vývoji pohlavního ústrojí. Pokud čekáte chlapečka, jeho varlata nyní sestupují do šourku. Pokud čekáte holčičku, tvoří se již nějakou dobu v jejím vaječníku ovogonie (nazývané také jako oogonie), tedy primitivní pohlavní buňky. V tomto týdnu se ovogonie proměňují v prvotní ovocyty.

Většina miminek se do tohoto týdne těhotenství přetočí hlavičkou dolů. Pokud v této poloze zůstane až do porodu, je to ideální. Nicméně někdy se miminko rozhodne, že svou polohu ještě několikrát změní. Dítě ještě obklopuje dostatek plodové vody. Právě to umožňuje miminku měnit pozice. Jak ovšem během následujících týdnu miminko poroste, bude se také snižovat objem plodové vody. Proto bude otáčení a pohyb pro dítě obtížnější.

Rady pro ženy:

Váš dosavadní přírůstek na váze by měl být průměrně asi 10 kg. V posledních týdnech těhotenství bude tempo přibývání trochu zpomalovat.

V době šesti až osmi týdnů před porodem (tedy již v této době) by měla žena nastoupit na mateřskou dovolenou. Pokud jste tedy do této chvíle chodila do práce, nyní byste měla přestat. Nicméně přesnější datum vám určí váš gynekolog.

Většina žen možnost přestat chodit do práce uvítá. Ke konci těhotenství je běžné, že se ženy necítí příliš dobře. Navíc tento čas můžete využít k odpočinku, připravení výbavičky pro miminko, přichystání dětského pokoje apod. Můžete využít tuto dobu také na schůzky s kamarádkami. Po porodu na to nějakou dobu nebudete mít čas.

V tomto týdnu těhotenství se můžete cítit neohrabaná či nešikovná. Je to způsobeno stále se posouvajícím těžištěm vašeho těla. Dalším důvodem je to, že se vám částečně uvolňují klouby. To, že narážíte do věcí, nebo zakopáváte o vlastní nohy, je vcelku normální a běžné. Většinou se proti těmto problémům nedá nic dělat. Budete to hold muset ještě pár týdnů vydržet.

Pořád byste měla přijímat kvalitní, zdravou a vyváženou stravu. Velmi důležitý je příjem potravin bohatých na železo. Nezanedbávejte ani pitný režim. Dostatečný příjem tekutin vám pomůže udržovat objem krve.

Aktivita vašeho miminka je čím dál zřetelnější. Kvůli stále se zmenšujícímu prostoru ve vašem bříšku můžete cítit i sebemenší pohyb. Pokud se stane, že se nějaká část tělíčka zaklíní pod vaším hrudím košem, může to být dost nepříjemné (někdy až bolestivé). V tomto případě změňte svou polohu. Jak se budete hýbat vy, možná přimějete i miminko k pohybu a tím se vám může ulevit.

Začněte se připravovat k porodu. Můžete si zajít na prohlídku porodnice, kterou jste si vybrala. Personál vás také může seznámit s tím, jak bude probíhat příjem. Budete poté vědět, komu volat a kam přesně jít, až nadejde váš čas. Můžete se tak zmírnit paniku, která v den porodu jistě nastane.

Člověk, který vás poveze do porodnice, by měl také dopředu znát cestu. Není vhodné, aby na poslední chvíli hledal, kudy se vlastně vydat. Nejlepší je, když zná minimálně dvě různé trasy, takže kdyby se na cestě vyskytly nějaké nepříznivé dopravní situace, bude znát alternativní cestu.

Zapojit se můžete také do kurzů přípravy porodu. Na nich se dozvíte, v jakých fázích porod probíhá, jaké jsou možné techniky zmírnění bolestí, zda můžete dostat nějaké léky apod. Do těchto kurzů můžete zapojit i partnera. Pokud vás bude v den D doprovázet, je vhodné, aby i on měl představu o tom, co vás čeká, a zbytečně nepanikařil.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk