Úvod > Výživa > Kojení

Kojení

Kojení je nejpřirozenější způsob výživy malých dětí a výlučné krmení mateřským mlékem je doporučováno do ukončeného 6. měsíce věku dítěte. Spolu se zaváděním nemléčných příkrmů je prospěšné pokračovat v kojení, některé maminky kojí i do tří let. Mateřské mléko je zejména prospěšné pro imunitu děťátka a slouží také jako prevence alergií. Dokonale pokrývá energetické a výživové potřeby dítěte, je zdrojem vitamínů a minerálních látek.

Přípravy a zahájení kojení

Téměř každá žena, která se rozhodne kojit, a dostane se jí přiměřené péče, je schopná se úspěšně rozkojit.

Je dobré již v těhotenství věnovat pozornost tvaru svých bradavek. Pokud jsou ploché nebo vpáčené, je vhodné používat formovače bradavek, které lze zakoupit v lékárně nebo v prodejně zdravotnických potřeb.

Těsně po porodu (jestliže byl bezproblémový), kontrole životních funkcí novorozence a nejnutnějších procedurách maminka dostane maminka děťátko do náručí a zdravotnický personál přítomný na porodním sále jí pomůže přiložit je poprvé k prsu. Tento první kontakt matky a dítěte by měl trvat co nejdéle. Je to velmi významné pro vztah maminky a dítěte a také pro stimulaci tvorby mléka.

Po dobu pobytu v porodnici by měl zdravotnický personál mamince být k dispozici a poradit, ukázat polohy při kojení, jak docílit, aby se miminko přisálo atd. Ale realita je taková, že sestřičky v porodnici bývají hodně zaměstnané a nemají moc na maminky čas a unavené maminky jsou ve stresu, což pro rozjezd kojení není dobré. Proto je po návratu z porodnice velmi důležitá pomoc a podpora rodiny, aby se maminka cítila v pohodě.

Informace získané v porodnici se mnohdy rozcházejí s informacemi v knihách a radami pediatra. V případě potíží a pochybností je nejlepší obrátit se na laktační poradkyni, ve větších městech existují specializovaná centra a v České Republice působí Laktační Liga. Podstatné je nebát se zeptat. Seznamy a kontakty je možné nalézt na internetu.

Zásady pro podporu tvorby mateřského mléka

  • pití bylinných čajů na podporu tvorby mléka - směs meduňky, plodu anýzu, plodu kmínu, plodu fenyklu, jestřabiny a jitrocele, např. značky Apotheke, Leros nebo Teekanne, a to 2 - 3x denně
  • před samotným kojením vypít teplý nápoj a masírovat prs
  • přikládat dítě často k prsu (na žízeň na 1 - 2 minutky kdykoliv, kojit optimálně po 2 hodinách, případně když si miminko samo "řekne")
  • při kojení několikrát vystřídat oba prsy
  • zkoušet pravidelně odstříkávat nebo odsávat mléko
  • v neposlední řadě být v pohodě, být trpělivá, nebát se a mít podporu nejbližšího okolí

Polohy při kojení

Existuje množství různých poloh při kojení, ale nejdůležitější je, aby vám byla pohodlná a vyhovovala jak vám, tak i miminku. Miminko by mělo ležet na boku, bříškem natočené k břichu maminky a ouško, ramínko a kyčel by mělo mít v přímce.

Přikládáme dítě k prsu, rukou podpíráme hlavičku. Druhou rukou přidržujeme prs, aby je děťátko mohlo lépe uchopit. Nejprve se bradavkou dotkneme pusinky děťátka, tím se spustí hledací reflex a miminko otevře pusinku. Poté je třeba dítě přiložit k prsu tak, aby se bradavka dotkla jeho horního patra - to vyvolá sací reflex. Správně pusinka dítěte svírá celou bradavku i s dvorcem, spodní rtík je ohrnutý a jazýček objímá bradavku. Nosánek i bradička se dotýkají prsu. Dítě by nemělo srkat nebo mlaskat. Jsou slyšet jen zvuky sání a polykání a ušní boltec se přitom pohybuje.

V zásadě lze polohy při kojení rozdělit takto:

  • vsedě
  • vleže
  • s kojícím polštářem
  • případné další možné polohy

Dobré je vyzkoušet si více poloh a najít si pro sebe tu nejvhodnější. Názorné obrázkové návody, jak různé polohy při kojení vypadají, můžete nalézt v knihách nebo si je vyhledat na internetu.

Znaky dostatečného kojení

  • dítě pije alespoň 8x za den a 1 - 2x v noci
  • saje během 1 kojení intenzivně déle než 5 minut
  • má za den 2 - 5 stoliček a asi 6 pomočených plínek (i více)
  • nepláče hlady, přibývá na váze

Strava kojících maminek

Kojící matky by měla zvýšit příjem tekutin a dbát na vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály (hlavně železo, vápník a jód). Nicméně by se měly vyvarovat nadýmavých potravin jako třeba sycených nápojů, luštěnin, květáku, zelí, kapusty a podobně; předejdou tak kolikovým potížím u miminek. Také je lepší vynechat citrusové plody a jahody, které by u dětí mohly vyvolat kopřivku. Dále se nedoporučuje konzumovat hodně kořeněná jídla a česnek. Pokud matka pokračuje v kojení déle než 6 měsíců, je dobré užívat vitamínové tablety pro kojící matky.

Zajímavá fakta o kojení

  • Prvotní mléko, které se začíná tvořit po porodu, se nazývá kolostrum a má trošku jiné složení, je perfektně přizpůsobené pro první dny života děťátka. Kolostrum mírní novorozeneckou žloutenku, pomáhá odbourávat z těla miminka bilirubin (žluté krevní barvivo); proto je první stolička děťátka velmi tmavé barvy.
  • Nejprve během kojení se uvolňuje tzv. přední mléko, které je sladší a je spíše na žízeň a asi po 5 minutách sání se děťátko propracuje k zadnímu mléku. Zadní mléko je hustější a obsahuje více tuku, díky tomu dítko přibývá na váze.
  • Kojení napomáhá rychlejšímu zavinování a hojení dělohy po porodu.
  • Plné a časté kojení za určitých podmínek funguje jako přirozená antikoncepce. Během kojení se totiž v těle uvolňuje hormon oxytocin, který tlumivě působí na část mozku, která ovlivňuje vaječníky. Díky tomu se ženě nemusí vrátit menstruace až jeden rok od porodu.
  • V roce 1907 vznikla myšlenka založení bank mateřského mléka. Přišel na ni český pediatr Epstein. V České Republice existuje v současnosti 13 mléčných bank.

Alternativní metody

  • Má-li maminka ploché nebo vpáčené bradavky (nebo bolestivě popraskané), je možné kojit přes kloboučky.
  • Stane-li se, že děťátko nemůže sát z prsu nebo je potřeba ho přikrmovat, upřednostňuje se používání stříkačky, lžičky nebo cévky před lahvičkou s dudlíkem.
  • Mateřské mléko se může uchovávat 24 hodin v ledničce a 3 měsíce v mrazáku.
  • Jestliže se přes veškeré snažení nepodaří mamince rozkojit, může zvolit umělou kojeneckou výživu, např. značky Hami, Sunar, Nutrilon, ...

Závěr

Každá maminka má právo se rozhodnout, zda chce své děťátko kojit. Někdy to ze závažných důvodů nejde navzdory obrovské touze maminky. V takovém případě by se maminka neměla trápit. Umělá kojenecká mléka na trhu mají velice podobné složení jako mateřské mléko a jsou hodnotnou náhradní výživou. Nejhlavnější by pro maminku mělo být zdraví a prospívání děťátka. A děťátko nejvíce potřebuje spokojenou vyrovnanou maminku.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk