Úvod > Výživa > Potravinová alergie

Potravinová alergie

V dnešní době trpí potravinovou alergií asi 9 % kojenců. Největším alergenem je bílkovina kravského mléka. Dále velmi vysoké procento alergií je na vaječné bílkoviny. Potravinová alergie se projeví průjmy, respiračními komplikacemi, ekzémy a někdy i vším dohromady. Dětem, u kterých se zjistila alergie na kravské mléko, jsou podávána speciální hypoalergenní kojenecká mléka, případně speciální výživy. Pakliže jsou rodiče alergici, měli by svému miminku raději ihned dávat ihned hypoantigenní přípravky, které jsou označené HA (také H.A.).

Alergickým dětem by se neměly nemléčné příkrmy zavádět před jejich pátým měsícem života, nejlépe však až po měsíci šestém. Asi tak polovina alergických dětí na bílkovinu kravského mléka začíná snášet kravské mléko až kolem druhého roku. Kolem šestého roku života snáší kravské mléko až 90 % dříve alergických dětí.

Rizikové potraviny vyvolávající alergické reakce

  • soja - včetně sojového mléka
  • ryby - jak sladkovodní, tak všechny mořské plody a produkty
  • vepřové maso, hovězí maso - nedávat dítěti konzervy a uzeniny
  • celozrnné pokrmy a výrobky - lepek zkusit dávat až po druhém roce života děťátka
  • některá zelenina - rajská jablka, petržel v syrovém stavu, paprika, zelí, cibule, chřest, ředkvičky, křen, pórek, celer, luštěniny (zelené i sušené)
  • některé druhy ovoce - citrusy, lesní plody, mango, kiwi, fíky, datle
  • sladkosti a cukrovinky - 100% kakao, med, čokoláda
  • koření - raději nedávejte žádné (pouze vhodné bylinky)
  • ořechy - arašídy, vlašské ořechy, mandle, lískové oříšky, pistácie, kešu, para atd. (nedávejte ani oleje z ořechů)
  • aditiva - aromatické, barevné, uměle slazené, konzervované a obohacené potraviny a nápoje různými "éčky"
  • houby - žampiony ani jiné houby
  • silné čaje
  • živočišné tuky - včetně kravského mléka a vajec

Alergie na bílkovinu kravského mléka

Přestože je kojení považováno za nejlepší a bezpečnou hypoalergenní výživu, může se stejně alergie objevit. Když se tedy plně kojenému děťátku zjistí a diagnostikuje alergie na bílkovinu kravského mléka, doporučuje se mamince bezmléčná dieta. I plně kojené dítě může trpět alergií. Mohou se u něho objevit průjmy, krev ve stoličce, koliky, ekzém a další. Tento stav však vyvolávají potraviny, které měla maminka na jídelníčku, například mouka, kravské mléko, vejce, soja. Děťátku s alergií na bílkovinu kravského mléka vyškrtněte z jídelníčku mléka, a to kravské, ovčí i kozí (to je pro všechny děti nevhodné) a všechny jiné výrobky z mléka.

Alergie na vejce

Alergie na vejce je přecitlivělost na vaječný bílek. Většinou se snoubí s alergií na bílkovinu kravského mléka. Tato alergie se může projevit i samostatně. Objevuje se i alergie na vaječný žloutek, ta je však vzácnější. Vyvarujte se konzumace vaječné bílkoviny, tedy vajec a všech výrobků z vajec včetně žloutkových.

Projevy a příznaky alergie

Nejvíce, a to nejméně v 50 % případů, se alergie projeví ekzémem (i atopickým ekzémem) či trávicími potížemi (zvracení, průjmy, koliky, plynatost, krev ve stolici). U 30 % dětí se objeví respirační problémy, a to i dětské astma. Často se přidávají i otoky, hlavně v dutině ústní (patro, rty) a očních víček. Dále se může objevit i svědění konečníku, které je většinou způsobeno alergií na koření. Dalšími příznaky mohou být neklid, nechutenství, chudokrevnost a neprospívání.

Léčba

Pokud máte jakékoli podezření na potravinovou alergii, v každém případě vyhledejte lékaře. Nevyplatí se toto podezření podceňovat. Na které potraviny je dítě alergické, lze zjistit podrobným vyšetřením, například krevním a kožním testem, které dělá alergolog.

Hlavní léčbou je eliminace vysokoalergenních potravin. Pakliže se jedná o alergii na mléko, nemusí být dieta celoživotní. Alergie z větší části ustupuje nebo zcela zmizí do 3 let věku děťátka, a to většinou až 80 %. Alergie třeba na ryby, ořechy, mák, celer, korýše, měkkýše atd. jsou většinou celoživotní.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk