Úvod > Výživa > Strava batolat

Strava batolat

O stravě v batolecím období se někde můžete ve stručnosti dočíst, že dítě pozvolna přechází na rodinnou stravu. Ale toto téma si zaslouží mnohem více pozornosti, jelikož pro vnímavé děti je to citlivé období, kdy se učí základním hygienickým, stolovacím a stravovacím návykům. Kolem třetího roku věku často nastupují do mateřských škol, kde je po nich se samozřejmostí vyžadována samostatnost. A tehdy je rodina velmi cenná a důležitá, aby se prckovi věnovala. Nemůžete totiž jeden den skončit s hladkými kašičkami a druhý den před prcka postavit na talíři knedlo vepřo zelo, ať si s tím dělá, co chce. Ale na druhou stranu je to dobrá příležitost začít vařit zdravěji pro celou rodinu.

K samostatnosti, co se týká jídla, je dobré děťátko začít vést ruku v ruce se zaváděním příkrmů a zvykáním na nové chutě. Zejména když se prořezávají první zoubky, maminka může dát drobečkovi do ručky křupku nebo kousek chlebové kůrky, ať si samo strká do pusinky a dásničkami žmoulá.

Možnosti a trendy

V dnešní době existuje bohatý trh s potravinami pro děti a také vzniká spousta nových trendů v oblasti stravování dětí, takže současné maminky mají mnohem pestřejší možnosti, než měly jejich maminky a babičky.

  • Řada výrobců dětských výživ vyvinula hotové pokrmy ve skleničkách nebo plastových pouzdrech speciálně pro děti ve věku, o který se zajímáte. Maminky si tak mohou ušetřit práci a čas s vařením a oběd nebo svačinku pouze ohřát ve vodní lázni nebo v mikrovlnce. Obaly od těchto pokrmů se po důkladném umytí mohou dále použít jako pouzdra na svačinky při cestování a podobně.
  • Bohužel hodně dětí trpí potravinovými alergiemi, nicméně kolem dvou, tří let věku dítka už jsou většinou detekována, a tak je pro ně potřeba se rizikovým věcem vyvarovat a nakupovat potraviny a výrobky zvláštní výživy ve specializovaných prodejnách, které bývají dnes již docela hojně zásobeny, aby mohla být dodržena pestrost stravování i u nemocných dětí. Často je nutné sestavovat pro takové děti jídelníček vždy na několik dní dopředu a striktně jej dodržovat.
  • Maminky často chtějí pro své miláčky jen to nejlepší a pokud si to mohou dovolit, rády si za kvalitu připlatí. To se týká zejména potravin, ovoce a zeleniny z bioprodukce, které byly vypěstovány bez umělých chemických přípravků, postřiků nebo hnojiv. Biopotraviny lze pořídit ve specializovaných obchodech, ale i v běžných supermarketech.

Zásady pro vaření batolatům

  • Dětem ve věku 1 až 3 roky vařte pestře, střídejte přílohy, obměňujte maso a ryby přidávejte zeleninu pro barevnost a obsah vitamínů.
  • Sůl, koření a různá dochucovadla používejte téměř minimálně.
  • Pokud to je možné, vynechte velmi tučná a smažená jídla.
  • Omezujte sladká jídla s velkým obsahem cukru.

Finger food

Finger food, neboli strava do ruky či mezi prsty, je výborný způsob, jak naučit dítko samostatnosti ve stravování. Také to může být prostý způsob, jak zabavit děťátko, které se během "hry" také nají. Od určitého věku totiž snad každé děťátko má radost, když se může při jídle obsluhovat SAMO.

Jednoduchým příkladem může být namazané pečivo se šunkou či se sýrem nakrájené na kousky odpovídající zhruba jednomu soustu, které si dítě prstíky samo bere z talířku a dává do pusinky. Na svačinku nejen v létě se skvěle hodí osvěžující ovoce nakrájené na kousky nebo bobulky bezpeckatých hroznů. Jako finger food je možné nakrájet dítěti i maso k obědu a podávat je společně s těstovinami různých tvarů. Je-li maminka vynalézavá, jistě vymyslí nápadité varianty jednohubek pro svého vybíravého potomka, který třeba odmítá zeleninu. Fantazii se meze nekladou a děťátko bude jistě potěšené.

Mlsání pro děti

Kolem druhého roku věku si už děťátko dovede říct o nějakou dobrůtku či mňamku za odměnu nebo jen tak na chuť. Je příjemné pozorovat jeho radost, když mu vyhovíte, ale tohle je také moment, kdy můžete děťátko učit říkat kouzelná slovíčka PROSÍM a DĚKUJI. A hlavně byste svou dcerku nebo synka neměli přeslazovat. Naštěstí lze v obchodech zakoupit přijatelné sladkosti pro vaše batolátka, jako jsou například dětské sušenky, mléčné řezy, želé medvídci a jiná želé zvířátka nebo tvary, BeBe Brumík, rýžové oplatky s polevou, kukuřičné křupky s ovocnou příchutí, nebo jistě s vaším dítětem přijdete na svou oblíbenou pochoutku.

Stolování

S dobou počítačů anebo odrůstání větších dětí je mnohdy velmi těžké sejít se k jídlu společně u stolu, jenže malé dítě se učí zejména příkladem a těžko bude poslouchat, že má hezky papat a hezky sedět v židličce, když vy sami hltáte svou porci, zatímco vyřizujete maily anebo čtete noviny. Proto byste si na to měli dávat pozor a zamyslet se, zda děťátko při jídle opravdu zlobí, anebo je chyba někde jinde.

Správný čas pro učení dítěte, aby se krmilo samo, je většinou tehdy, když se dítě samo po lžíci natahuje a chce to zkoušet samo. Může to trvat dlouho a hodně jídla může skončit kolem talíře nebo na zemi a nikoliv v pusince dítěte. Ale důležitější než starost o nepořádek je radost děťátka, na které byste měli zakládat jeho motivaci.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk