Kojení je velmi důležitá a přirozená věc, na kterou se tělo ženy připravuje celý život, v největší míře pak v těhotenství. Při kojení se vytváří hluboký vztah mezi maminkou a miminkem a děťátko se díky kojení cítí v bezpečí. Mateřské mléko je to nejlepší, co můžete svému miminku dát. Je to perfektní základ do života. A proto byste měla zdravě jíst již v těhotenství.
Nejlepší je do jídelníčku zahrnout co nejvíce ovoce a zeleniny, a to nejlépe v čerstvém stavu. Dále jsou velmi důležité mléčné a celozrnné výrobky, různé druhy masa (nejlépe libovější) a v hlavní řadě také ryby (jak mořské, tak i sladkovodní). Výborné jsou luštěniny a ořechy.
V těhotenství rostou nároky na vitamíny a minerály, které jsou důležité pro vývoj miminka. Váš gynekolog vám určitě rád a dobře poradí a v lékárně je nepřeberné množství ke koupi. Velmi důležité jsou vápník, jod a železo. Dostatečný přísun zajišťuje dobrou kvalitu mateřského mlíčka. Miminko díky kojení přibývá na váze, roste a sílí. Rostou mu vlásky, zoubky a nehtíky. To vše si miminko bere z vás, tak je důležité jíst tyto vitamíny nejen pro miminko, ale i pro sebe.
Není pravda, že v těhotenství a při kojení musíte jíst za dva. Jen byste měla zvýšit energetickou hodnotu asi o čtvrtinu oproti době před otěhotněním. Spíše záleží na kvalitě než na kvantitě. Ale rozhodně nedržte diety, jezte pravidelně.
Jídelníček by měl obsahovat větší přísun bílkovin a nepostradatelných tuků. Budoucí maminka by měla jíst to, na co byla zvyklá doposud. Pokud byla alergická na nějakou potravinu či složku, tak by se jí měla vyvarovat a z jídelníčku jí vyškrtnout. Jezte hodně ovoce a zeleniny, ryby (nejlépe 2x týdně). Mělo by se jíst více mléčných výrobků, například zakysaných výrobků, jogurtů a sýru. Jsou totiž zdrojem vápníku pro vás a miminko. Dále jsou výborná celá zrna, které dodávají tělu železo, vápník a hořčík. Moc dobré je jíst pohanku, kukuřici, oves, jáhly, kuskus, ovesné vločky, rýži natural nebo parboiled a používat celozrnou mouku.
Po porodu ženy trpí nadýmáním, tak se raději vyhýbejte nadýmavým potravinám a do svého jídelníčku je raději nezařazujte. Největší opatrnost byste měla dávat určitě alespoň první tři měsíce. To jsou miminka více náchylná a choulostivá a trpí na bolení bříška a koliky, což bývá hodně nepříjemné.
Když si nejste jistá, jak bude vaše miminko reagovat na některá jídla, vyzkoušejte je pouze v malém množství nebo raději zcela vynechte. Buďte opatrná při konzumaci luštěnin, česneku, cibule, květáku, kysaného zelí a kořeněného jídla. Je opravdu lepší zatím tyto potraviny ze svého jídelníčku téměř vynechat.
Určitě se brzy chcete vrátit ke své dřívější váze, ale s dietou počkejte, až skončíte s kojením. Potřebujete energii a živiny, abyste produkovala kvalitní mateřské mléko. Při držení diety riskujete, že se do mléka při odbourávání tukových polštářů mohou dostat škodlivé látky, které vaše tělo bude vylučovat. Čím více kojíte, tím více hubnete. Během prvního půlroku plného kojení byste měla zhubnout 2,5 - 3 kg.
v období kojení by žena měla vypít denně 2,5 až 3,5 litru tekutin. Pozor, nadbytek tekutin může snížit produkci tvořivého hormonu prolaktinu a tím zhoršit otok dvorce!
Můžete přidat levanduli a meduňku. Zalijte 20 ml vroucí vody a nechte cca 10 minut louhovat. Pít můžete vícekrát denně.