Úvod > Zdraví > Alergie na pyl

Alergie na pyl

Příroda kolem nás je velmi krásná a ukazuje nám své nádherné výtvory a krásy. Bohužel je tu sezona pylové alergie a hodně lidí nemá mužnost si tuto krásu vychutnat.

Pylová alergie je velmi nepříjemná, a to jak pro kojence a děti, tak i dospělé. Pylová alergie se začíná projevovat čím dál více agresivněji. Dříve se pylová alergie projevovala spíše u dospělých nebo větších dětí, dnes už trápí i novorozence. Příčiny této alergie nejsou doposud až tak objasněny. Známé je jen to, že se imunitní systém neumí poprat s neškodnými látkami, proto se ze začátku může zdát, že se jedná o nějakou nemoc. Před pylovou alergii není úniku. Léčením je možné ji zmírnit, ale nikoli úplně zastavit. Alergiků na pyl je čím dál více, v současnosti se odhaduje okolo 30 %. Proti této alergii se dá těžko bránit, poněvadž pylová zrníčka jsou velmi malinká a roznášejí se větrem, hmyzem a rostlinami. Jsou všude kolem nás.

Alergie se může začít projevovat jako angína. Začnou vás pálit oči, bolet v krku, objeví se bolesti hlavy, zvýšená teplota, kýchání, rýma nebo ucpaný nos. Proto je dobré navštívit lékaře, který po vyšetření zjistí, co vás trápí. U většiny pacientů to je právě alergie na pyl.

Přenos větrem

Pokud je pyl přenášen větrem, jedná se o sezónní alergii. Větrem může být pyl rozmístěn na větší vzdálenosti. Alergici pak pocítí tuto alergii, i když v jejich místě žádné kvetoucí rostliny nejsou.

Přenos hmyzem a přímý styk s rostlinami

Hmyz většinou roznáší větší pylová zrna rostlin. Každá rostlina má jiný tvar a druh pylových semen. Často se alergie projeví u lidí, kteří tráví čas sběrem rostlin nebo pobytem na louce.

První projevy alergie

Rýma

Alergická rýma je způsobena pylem v ovzduší. Může dojít k velmi dráždivému kašli, dušnosti nebo astmatu. Pokud se alergie za včas neléčí, může dojít až k chronické rýmě nebo chronickému astmatu.

Kožní problémy

Z pylové alergie může vzniknout i velmi nepříjemná vyrážka, svědění a nebo kopřivka. Osypat se může celé tělo jak u dítěte, tak u dospělého člověka.

Pálení a slzení očí

Oči jsou velmi citlivé na pyl. Začnou červenat, slzet, pálit, těžknout. Je to velmi nepříjemná reakce. Může dojít až k zánětu očních spojivek.

Pylová sezóna

Každá rostlina začíná růst a kvést v jinou dobu, proto je nutné sledovat pylový kalendář.

Trávy

  • Hořčice - duben až květen
  • Žito - květen až červenec
  • Sedmikráska - březen až září
  • Pýr - červen až srpen

Dřeviny

  • Bříza - březen až květen
  • Jasan - duben až květen
  • Lípa - květen až červenec
  • Topol - březen až duben

Byliny

  • Pampeliška - duben až srpen
  • Heřmánek - červen až září
  • Řepka - duben až květen
  • Chmel - červenec až srpen

Jak se chránit před pylovou alergií

Pokud je dotyčný alergik, určitě by se měl vyhýbat pylovému prostředí. Někdy je to velmi těžké, člověk se nemůže zavřít doma a vylézt, až vše odkvete a nastane znovu zima. Existují však určité léky nebo prostředky, které pomáhají uchránit před alergií.

Léky

Mezi známé léky patří Zodac, Zyrtec, Avamys nebo Livostin. Tyto léky by měly co nejrychleji uklidnit projevy silné alergie jako jsou pálení očí, rýma, svědění atd. Prodávají se v několika podobách - nosní kapky (spreje), oční kapky, tablety. Pokud si léky vybíráte samy, dávejme pozor na pár rad.

  • Některé mohou vyvolávat ospalost a malátnost.
  • Léky musí být vhodné také pro děti.
  • Některé léky není možné používat v těhotenství nebo v období kojení.
  • Léky mohou vyvolat i jinou alergickou reakci.

Vždy je důležité poradit se s lékařem. Některé léky jsou jen na lékařský předpis.

Prevence

Další ochranou může být zkrácení procházek a větrání bytu. Pokud je velmi silné slunce a je teplo, není dobré vycházet v poledne ven ani větrat. Nejlepší procházka pro alergiky je po dešti. Pokud přetrvávají letní horka, je dobré jít na procházku při ranní rose nebo v pozdní večer. Větrání bytu se doporučuje v rozmezí od 3. hodiny ranní do 6. hodiny ranní. Pokud už větrat chcete, ochraňte se síťkou na okna.

Závěrem

Pylová alergie je velmi nepříjemná záležitost. Trápí hodně lidí a dětí, poslední dobou dokonce čím dál více mladších dětí. Toto období se musí jednoduše přečkat. Někteří lékaři doporučují při velkých problémech odcestování do hor nebo k moři. Řídit se můžete podle pylového kalendáře. V žádném případě nechoďte ven za větru a mějte vždy při sobě nějaké kapičky.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk