Aromaterapie je druh neklasické medicíny neboli odborně alternativní medicíny. Čich je pro člověka hodně důležitý a právě čich je základním smyslem využívaným při aromaterapii. Při aromaterapii se používají rostlinné látky, tzv. éterické oleje, a další vonné součásti rostlin, které mají za cíl zlepšit nám náladu, uklidnit myšlenky nebo pomoci při lehčích zdravotních potížích. Míchají se dohromady mastné a krémové přísady.
Aromaterapie je stará jako lidstvo samo. Využívala se už před 5 tisíci lety v Egyptě. Nejprve byla objevena vůně při spalování různého dřeva. Poté lidé objevili i různé rostlinky a bylinky. Začínali u šalvěje a rozmarýnu. S masážními oleji se začalo před 4 tisíci lety. Lidé je používali i při balzamování, což byla směs santalového dřeva, skořice a cedru. Nejznámější a nejpoužívanější směsí vonných olejů byla aromatická formule sestavená ze šestnácti rostlin, která byla známá pod názvem Kiphy. Doposud se nepovedlo zjistit všech šestnáct přísad. Zatím se povedlo se pouze určit, že Kiphy obsahoval šafrán, myrhu, jalovec, smilku a kadidlo.
Éterické oleje jsou těkavé látky a velice silně aromatické. Přestože se jim říká oleje, nejsou vůbec mastné a jsou lehké. Základním prvkem éterických olejů jsou rostlinné silice. Ty jsou obsaženy v květech, kořenech, listech a plodech rostlin. Silice nejsou rozpustné ve vodě, rozpustí se pouze v rostlinných olejích (např. v mandlovém či sezamovém), pak v medu, v lihu a v mléce. Éterické oleje se absolutně nesmí použít nenaředěné přímo na pokožku. Také by si na ně měly dát pozor těhotné či kojící ženy.
Každý olej má svou charakteristiku a vůni. To znamená, že působí každý na něco jiného. Aromaterapie nám může i posílit imunitu nebo preventivně předejít některým nemocem. Dále pomáhá při depresích, nespavosti, zánětech dýchacích cest, nachlazení, kožních nemocech a ekzémech. Pomáhají předejít vzniku strií a celulitidě, případně jejich výskyt snížit. Jsou vhodné i pro léčbu nízkého či vysokého krevního tlaku, svalových křečí a také při gynekologických obtížích, jako jsou výtoky nebo menstruační bolesti.
Aromaterapeutická masáž je skvělá proti únavě a přepracování, ale i bolesti zad a migréně. Masírují se šíje a záda až po prsty na nohou. Taková masáž působí skvěle na krevní oběh a trávení, uklidní psychiku člověka, ale i jiné tělesné funkce. Pro masáž se nejčastěji používají vonné esence levandule, santal, čokoláda, mango, růže a jasmín.
Při inhalací se nakape olej do aromalampy (3 až 8 kapek do odpařovací misky) či rozprašovače. Jak člověk dýchá a nasává vůni, uvolní se a relaxuje. Na uvolnění jsou dobré například tyto vonné esence: TeaTree, kadidlo - pomeranč, cananga, citronella, lemongrass, mandarinka, meduňka (vynikající při nespavosti), petitgrain, rozmarýn, skořice, santalové dřevo, ylang-ylang, máta a šalvěj.
Aromaterapeutická koupel je hodně podobná inhalaci. Vonné esence se nakapou do teplé vody (20 až 30kapek). Jelikož nejsou rozpustné ve vodě, je dobré je nejprve rozpustit v troše mléka či medu. Nebo se dají koupit už hotové směsi, například zn. Phytos. Když se člověk ponoří do takové vany, vnímá vůni a zároveň to působí i na tělo a kůži. Ale nemusejí se použít pouze oleje (esence), jsou i různé koupelové soli, mycí gely, šampony a rozpustný prášek ve tvaru koule. Do koupele jsou dobré vůně dost podobné jako na inhalaci, navíc ještě cypřiš, neroli a fenykl.
Další způsob, jak využít aromaterapii, je sauna, kloktání, potírání kůže (pouze ředěnými oleji), obklady a masti.