Atopický ekzém, neboli lidově známý jako "lišej", je druh ekzému s alergicko-dědičným kořenem. Vyskytuje se u dětí, které mají oba dva rodiče na něco alergické. Tím se sníží dětská obranyschopnost a miminko je již v děloze velmi znevýhodněné. Po narození se u něj může vyskytnout atopický ekzém. Atopický ekzém vzniká nejen z tohoto důvodu, ale také i ze spousty jiných příčin. Následky jsou bohužel trvalé i v dospělosti bez možnosti úplného vyléčení.
Začátek vypadá jako obyčejná vyrážka v červeném zabarvení a na místě, kde se nachází, je pokožka tímto podrážděním suchá. To vyvolává pocit svědění a nutkání si postižené místo škrábat, což vede k daleko vážnější situaci. Do rány se tak může dostat infekce, která proces zmírnění svědivosti velmi oddálí a zkomplikuje.
Příčin je tedy více. Mimo alergií mohou atopický ekzém způsobovat následky senné rýmy nebo astmatu, právě díky oslabenému organismu, kterým tito lidé trpí. Nejhorší období pro lidi trpící atopickým ekzémem jsou však podzim a zima. Může to být způsobeno i tím, že na organismus je vyvíjena daleko větší zátěž kvůli chladnému a sychravému počasí na rozdíl od léta či jara. Sice v těchto obdobích také prší, ale sluneční záření dodává organismu sílu a lidé se nemusí tak silně oblékat.
Další zhoršení může nastat při nachlazení nebo chřipce. U malých dětí může vnik ekzému způsobit také prořezávání zoubků, při kterém mají většinou zvýšenou teplotu.
Dalšími škodlivými prostředky mohou být hygienické potřeby, jako například mýdla na mytí rukou, pěny do koupele, a přehnané mytí se těmito prostředky z toho důvodu, že obsahují chemikálie, které zdravým lidem běžně neublíží díky plné síle organismu.
Stav kůže se může poškodit i díky nedostatečnému odpočinku. Tomuto se přičiňuje přílišná svědivost v noci, která postiženému nedovolí usnout. Podobně jako u neštovic.
Ženy mají k tomuto všemu ještě nevýhodu, že zhoršení atopického ekzému mohou způsobit hormonální změny, přechod či porod.
U kojenců se příznaky ekzému začínají objevovat kolem 3. měsíce. Nejprve se začne zbarvovat kůže do červena na krčku, bradě a čele. Poté se začne šířit po celé hlavičce až nakonec zasáhne celé tělo. Po červeném zbarvení se začnou přidávat i pupínky a puchýřky. Kvůli nim se po rozškrábání dostane do míst infekce, která začne následně mokvat.
Po tomto období se další zhoršení objeví přibližně v 10. měsíci, kdy už jsou děti schopné lézt. Lezením se mohou zpotit a tím zhoršit následky, které již tak jsou velmi náročné na miminko, tak i na psychiku rodičů, protože miminko je velmi neklidné a skoro bez ustání pláče.
Lék na atopický ekzém zatím není znám, ale existují způsoby, jak následky zmírnit. Jako první věc, co by měl člověk trpící atopickým ekzémem učinit, je návštěva dermatologa, který odebere kousek kůže a pošle je na vyšetření. Tento krok je také okamžitě spojen s návštěvou u alergologa, který provede testy na vzdušné a potravinové alergeny, které tento ekzém způsobují.
Po této proceduře se předepíší kortikoidy na zmírnění následků. Obvykle však není nutné je předepisovat příliš často. Kortikoidy jsou totiž obsaženy v různých mastích, krémech a roztocích. Předepsané prostředky je nutné zásadně používat pouze podle pokynů lékaře a jen na postižených místech.
Další nepostradatelnou možností, je také požívání doplňků stravy na posílení organismu. Tím se zvětšuje schopnost vyrovnat se s alergeny.
Dále je také nutno, aby se člověk postižený atopickým ekzémem spíše pouze sprchoval místo koupání. Jestliže je však koupel nutná, může se provést pouze s předešlým smíchání vody s olejem, aby horká nebo studená voda nepodráždila místa, na kterých je ekzém vytvořen.
V některý případech je také nutná dieta. Z jídelníčku by se měly vyřadit potraviny, které ekzém zhoršují. Mezi nedoporučené potraviny patří