Úvod > Zdraví > Celulitida

Celulitida

Celulitida je dnes velmi častým problémem. Trápí mnoho žen. Snad každá žena, která na svém těle celulitidu zpozoruje, se snaží s ní něco udělat. Jedny sáhnou po krému, druhé neváhají využít možnosti plastického zákroku. Vyzrát nad celulitidou ale není lehká věc. Každá žena je jiná, a proto také cesta k dokonalé postavě je rozlišná.

Co je vlastně celulitida

Celulitida je zvláštní hrudkovitá forma tuku, která se ukládá v podkoží a objevuje se převážně u žen právě kvůli hormonu estrogenu. Někdy je nazývána také jako pomerančová kůže, kterou svým vzhledem připomíná. Celulitida je vlastně špatná funkce lymfatického systému a nedostatečný metabolismus tuků.

Celulitida se objevuje hlavně v tzv. problémových partiích, tedy na stehnech, hýžďových svalech, břiše, pažích či bocích. Příčin celulitidy je mnoho. Například kvůli zadržování vody v těle, špatnému životnímu stylu, sedavému zaměstnání či z nedostatku pohybu. Na vznik celulitidy má také velký vliv vysoká tělesná hmotnost či požívání alkoholu nebo kofeinových nápojů.

Příznaky

První příznaky celulitidy jsou různé. Můžeme je rozdělit do několika stupňů:

  • Pomerančová kůže: Dá se zjistit stisknutím kůže nebo silným tlakem na kůži. Pomerančovou kůži má skoro každá žena. Je to sice považováno za počátek celulitidy, ale ve své podstatě to není žádná tragédie.
  • Manekýnské stádium: Objevují se již známky nerovnosti kůže, které jsou patrné bez stáhnutí kůže nebo tlaku. Jsou už okem viditelné.
  • Silnější stádium celulitidy: U tohoto stupně jsou už velmi silně patrné příznaky. Celulitida je viditelná i při stání, sedění nebo jakémkoli pohybu.
  • Velmi silné stádium: Celulitida je zde silně viditelná a může znamenat i náznak nějaké nemoci. U tohoto stupně může být celulitida také velmi bolestivá. Projevuje se hrubými nerovnosti nebo až modřinami.

Jak se chránit před celulitidou

Dnešní medicína je sice velmi vyspělá, takže se vám naskytne mnoho příležitostí využít nepřeberné množství různých přípravků, ale na druhou stranu si můžete pomoci i samy. Základem je určit si jistá pravidla, které vám ušetří spoustu peněz. Zaměřte se na pár věcí, jež by vám mohly pomoci.

Strava

Důležité je si uvědomit, že i když celulitida mnohdy provází nadváhu, neexistuje snad žádná účinná dieta, díky které by celulitida úplně zmizela. Samozřejmě se by žena, která má vyšší hmotnost, měla pokusit nějaké to kilo shodit. Ale pozor. Některé ženy se snaží zhubnout velmi rychle a i když se jim to podaří, není tento stav většinou trvalý. Po krátké době zase svá ztracená kila přiberou. Pro tělo je tento způsob "hubnutí" velmi zatěžující. Nejdůležitější je se zaměřit na příjem tekutin. Denně by měl člověk vypít alespoň 3 litry tekutin, jež jsou pro tkáně velmi důležité.

Pohyb

Pohyb je důležitý pro zdraví každého člověka. I v případě problémům s celulitidou pomáhá. V tomto případě byste se měly zaměřit na klidnější chůzi, mírnější běh, plavání, chůzi s holemi, aerobic, domácí cvičení, posilování svalů, jízdu na kole či rotopedu. Všechny tyto vyjmenované pohybové aktivity jsou vynikající na prokrvení svalové hmoty.

Masáže a kosmetické přípravky

Prohřát si pokožku masáží je velmi příjemná záležitost. Nemusíte přitom chodit na nějaké procedury, ale stačí pár minut času a můžete si poradit samy. Když si vyšetříte dvakrát denně čas (nejlépe ráno a večer po koupeli), můžete masírovat pokožku různými olejíčky, krémy, emulzemi apod. Každá masáž pomáhá zlepšovat stav pokožky. Někdy se vám může zdát, že čím dražší krém, tím lepší efekt. Ve skutečnosti ale nejvíc záleží na stylu a způsobu masáže. Hlavní je aplikovat krémy pravidelně a pečlivě masírovat. Krém se musí vždy vmasírovat do pokožky. V případě, že je celulitida velmi rozšířená, může se masáž provést pomocí kartáčků, které jsou speciálně vyrobené právě na masáž proti celulitidě.

Modernější odstranění celulitidy

Mezi tuto techniku bychom mohli zařadit například liposukci nebo lymfatické drenáže. Tyto odborné techniky musí vždy provádět lékař nebo vyškolený pracovník. Liposukce je chirurgický zákrok, a proto je důležité pamatovat i na určitá rizika. Po liposukci mohou na těle zůstat drobné jizvičky, které následně vypadají nevzhledně. Člověk také trpí pooperačními bolestmi. Dále je také důležitý věk pacienta. Ve vyšším věku se již liposukce nedoporučuje.

Lymfatická drenáž se hodně podobá masážím. Je to o mnoho příjemnější, velmi jemná a nebolestivá metoda.

Další možnosti odstranění celulitidy

  • Zdravý životní styl: Základem je vynechat nezdravé a velmi kalorické potraviny, sladké nápoje, alkohol, kofein apod. Důležité je také věnovat se nějaké pohybové činnosti.
  • Léky: V tomto případě je nutné si uvědomit, že i když reklamy hlásají o přípravku pouze samou chválu, nejedná se o 100% účinnou metodu. Jde pouze o doplněk stravy, takže nefunguje samostatně. Vždy je nutné posílit jejich účinnost vhodnou životosprávou.
  • Masáže: Uvádí se, že vynikající na celulitidu je thajská masáž. Tato masáž je prý vhodná pro ženy, které mají celulitidu velmi rozšířenou až bolestivou. Tyto masáže prý ulevují od bolesti.
  • Sprchování: Klasická, jednoduchá metoda, jež je součástí běžného života. Doporučuje se velmi často a efekt je účinný. Velmi důležité je ovšem v tomto případě na postižená místa střídat studenou a teplou vodu.

Závěr

Ženy to opravdu nemají lehké. Samy chtějí být krásné a chtějí se líbit. Však i muži to od nich očekávají. Když se tedy objeví celulitida, nezoufejte. Existuje spoustu metod a postupů, díky kterým se dají příznaky zmírnit. Důležité ovšem je situaci nepodceňovat a začít s léčbou co nejdříve.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk