Úvod > Zdraví > Chudokrevnost u malých dětí

Chudokrevnost u malých dětí

Chudokrevnost, tzv. anémie, je označení pro nemoc, při které v krvi dojde ke snížení krevního barviva hemoglobinu pod hranici, která je stanovená pro určitý věk a pohlaví dítěte. V dětském věku může chudokrevnost stoupat do závažného stupně rychleji než u dospělých, a proto by se neměla zanedbávat a podceňovat a měla by se co nejdříve začít léčit. Chudokrevnost u dětí je vážný problém. Tyto děti pak mohou být ve vývoji opožděné.

Nejčastější příčiny chudokrevnosti

Chudokrevnost u dětí do 2 let bývá způsobena nedostatkem železa v těle, také vitaminu B12 a kyseliny listové. Červené krvinky, které obsahují hemoglobin (a tedy i železo), vznikají v kostní dřeni. Když je jejich rozvoj narušený, může dojít až k leukémii. Vitamín B12 je také hodně důležitý pro krvetvorbu. Zařizuje její správný chod.

Další možnou příčinou chudokrevnosti u dětí je zdlouhavá nemoc, při které je z důvodu zánětu v těle nízká krvetvorba v kostní dřeni. Pak je porušená i sama kostní dřeň, a to je špatné, protože právě ta je zodpovědná za tvorbu krevních buněk.

K dalším nebezpečím patří nadměrné krvácení. Když je dítko chudokrevné, stačí malá ranka a krvácení je velké. Musí se tedy dávat velký pozor na úrazy a předcházet jim.

V neposlední řadě jsou příčinou chudokrevnosti vrozené vady nebo poruchy. I v tomto případě se červené krvinky netvoří správně a dochází k jejich velkému úbytku. Chudokrevnost může být i dědičná.

Příznaky a zjištění chudokrevnosti

U novorozenců se chudokrevnost nepozná hned. Nejprve dítko zpravidla má novorozeneckou žloutenku. Pokud je stále žlutější, anemické, málo pije, jen pospává, je třeba vyšetřit i krev. Chudokrevnost má totiž stejné příznaky. Je dobré ji zachytit včas. Pokud se to nepodaří, může toto onemocnění způsobit i smrt.

U starších dětí jsou příznaky:

  • únava, slabost, zmatenost
  • bledost (i v očích, v ústech nebo pod nehty)
  • rychle bušící srdce, obtížné dýchání
  • krvácivé afty
  • průjem či naopak zácpa
  • nechutenství
  • hučení v uších

Léčba chudokrevnosti

Když se chudokrevnost zjistí už v kojeneckém věku, léčí se kapkami s obsahem železa. Pokud však dojde do nejvyššího stádia, může pomoci už jen transfúze krve. Dárcem je obvykle jeden z rodičů. Pak pokračuje podání vitamínů a léků a dítko může jít cca za 14 dnů z nemocnice domů. Doma se pokračuje v podávání kapek asi ještě dva měsíce. Pak se chodí na pravidelné odběry krve a provádějí se kontrolní testy. Pokud se stane, že počet červených krvinek opět klesá, nasadí lékař opět kapky nebo, pokud je už dítko větší, podává se železo ve formě sirupu. Také se musí rozlišit, o jaký druh chudokrevnosti se jedná. Podle druhu se podávají další léky.

Druhy anémie

Anémii můžeme rozdělit do několika skupin. Každá skupina má své projevy, příčinu a léčbu. Určení, co je to za skupinu, závisí na velikosti červených krvinek.

Anémie mikrocytární

Mikrocytární anémie se vyznačuje velkou ztrátou železa. Často dochází ke krvácení z žaludečních vředů, hemeroidů, vznikají nádory v trávicím ústrojí.

  • Nedostatek železa

Železo je pro naše tělo velice důležité. Potřebujeme ho k výrobě hemoglobinu. Když je obsah železa v našem těle nižší, je nižší i množství hemoglobinu a tudíž není na co připoutat tolik potřebný kyslík. Železo naše tělo získává z jídla - veškerá zelená zelenina, hovězí maso, mléko a vejce. U dětí je příčinou nedostatku železa nevyvážená strava.

  • Chronické onemocnění

U tohoto druhu anémie nedojde ke snížení hemoglobinu a se nezmění velikost červených krvinek, ale dojde ke snížení erytropoetinu, který se tvoří v ledvinách. Dochází k selhávání ledvin a jater, nebo k infekci chronické či zánětlivému onemocnění. A také v nejhorším případě až k nádorům. Pacientovi s tímto druhem chudokrevnosti se dává erytropoetin.

Anémie makrocytární

Při makrocytální anémii má člověk červené krvinky nedozrálé a velké, protože mají narušenou DNA. Důvodem bývá nedostatek vitamínu B12 nebo kyseliny listové.

  • Nedostatek vitamínu B12

Vitamín B12 dostává naše tělo ze stravy. Zdrojem vitamínu B12 jsou mléko, vejce, maso a ryby. Tímto druhem chudokrevností trpí hodně vegetariáni. A následky jsou děsné. Může dojí k závažným onemocněním žaludku nebo ke špatné funkci tenkého střeva a slinivky břišní.

  • Pernicióza

Jedná se o autoimunitní onemocnění, které se spíše projevuje u dospělých lidí. Je způsobeno nedostatkem vitamínu B12. Člověk je otupělý, unavený, hubený a jeho pleť je velice světlá. Léčí se to podáváním vitamínu B12 ve formě injekcí do svalu. Neléčení má fatální následky - ochrnutí, porucha mozku až demence.

  • Nedostatek kyseliny listové

Kyselina listová velice souvisí s vitamínem B12. Tělo ji získává ze stravy - játra, droždí a zelená zelenina. Tímto typem hodně trpí nedonošené děti.

  • Hemolytická anémie

Při hemolytické anémii se červené krvinky předčasně rozpadají. Tento druh anémie je dědičný. Pokud mají rodiče hemolytickou anémii, měli by se nejprve léčit sami a pak teprve pomýšlet nad tím, že si pořídí si miminko. Typickým příznakem je bledá kůže, žloutenka či zvětšená slezina.

Závěr

Rodiče by měli jíst pestrou stravu a tu pak též dopřát i dítěti. Jestliže některé jídlo nejíte, nahraďte ho něčím jiným a doplňte vitamíny.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk