Úvod > Zdraví > Endometrióza

Endometrióza

Endometrióza je považována za onemocnění ženského pohlavního ústrojí, při kterém se malé části děložní sliznice tzv. endometria objevují mimo děložní dutinu. V normálním případě k takovému jevu nemá vůbec docházet. Endometria se objevují například na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři, na střevě. Tyto části děložní sliznice se chovají variabilně podle hormonálních změn. Během menstruačního cyklu se chovají, jako by byly uvnitř dělohy a při každé menstruaci krvácejí. Časem endometria narůstají a tvoří postupně cysty, jizvy a mohou také způsobovat srůsty. Endometrióza je jednou z příčin neplodnosti. Uvádí se, že může za 30 – 50 % problémů s početím dítěte.

Příčina onemocnění

Podle historie není endometrióza považována za civilizační nemoc, nyní ano. První popis byl zaznamenán anatomem českého původu von Rokitanského v roce 1860. Termín začal používat J. A. Sampson ve dvacátých letech 20. století, který první pracoval na teorii vzniku endometriózy.

Medicína v dnešní době není schopna s jistotou říci, jaká je příčina onemocnění. Existuje několik verzí. Nejvíce se uznává teorie, která tvrdí, že při menstruaci je děložní sliznice odváděna z děložní dutiny pochvou. Části sliznice jsou odplaveny i do břišní dutiny. Může tak docházek k usazení těchto částí a pak i také dochází k běžnému hormonálnímu procesu jako na děložní sliznici. Endometrióza může být také dána geneticky, hormonálně i imunitou.

Příznaky a projevy

Příznaky a projevy onemocnění závisí na umístění endometrií v těle, velikosti a na stádiu. Nejvíce bývá pacientkami popisována dlouhodobá bolest. Bolest se objevuje v pobřišnici a při menstruaci se zhoršují. Pokud jsou endometria přítomna v pochvě nebo na děložním čípku, objevují se bolesti při pohlavním styku. Pokud se částečky objeví v močovém měchýři, je patrná krev v moči.

Endometrióza a neplodnost

Endometrióza je velmi často spojována s neplodností žen. Nejčastěji jsou uváděny srůsty v malé pánvi, které mohou zavřít vejcovod, a vajíčko se tak nedostane do dělohy. Srůsty také v některých případech zabraňují uvolnění vajíčka z vaječníku a pohybům vejcovodů.

Endometriózu lze zjistit laparoskopickým vyšetřením, při kterém lze přesně lokalizovat ložiska onemocnění. V některých případech nemusí endometrióza ovlivnit plodnost a neplodnost je tak ovlivněna hormonálně nebo imunitním systémem. Uvádí se, že endometriózu má přibližně 50 % neplodných žen. Pro neplodnost se také používá termín sterilita.

Léčba

Léčba onemocnění závisí stupni a závažnosti onemocnění. Pokud se u pacientky objeví těžká endometrióza, musí být ve většině případů léčena chirurgickým zákrokem, při kterém je nutné odstranit ložiska endometriózy a volné srůsty. V poslední době se často používá laser. Po úspěšně provedeném zákroku je možné otěhotnění během několika týdnů.

V případě lehké až střední endometriózy se obvykle doporučuje léčba pomocí léků. Endometria reagují na hormonální změny. Léčba spočívá v potlačení vylučování hormonů po dobu až půl roku. Během této doby endometrióza zmizí, ale zároveň je tím také ovlivněna plodnost. Příznaky se podobají menopauze.

Neplodné ženy, které mají těžkou endometriózu a nereagují na léky a nemohou podstoupit chirurgický zákrok, se doporučuje cesta pomocí asistované reprodukce.

Prevence

Jako prevence onemocnění lze zmínit především nepodceňování dlouhodobých bolestí břicha a podbřišku. Pacientky si mohou částečně pomoci samy. Například vitamín E odbourává nadbytečný estrogen a působí tak proti srůstům. Užívání je důležité konzultovat s odborníky. Hrozí zde nebezpečí předávkování. Může pomoci také vyhýbat se některým potravinám, které zvyšují tvorbu estrogenu. Mezi ně patří například sója, pšenice a citrusy.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk