Úvod > Zdraví > Horečky

Horečky

Pokud dítě onemocní a dostane horečku, je to velice nepříjemné. Děti jsou oslabené, unavené a velmi protivné. I pro rodiče je to velmi těžká situace, protože dítě těžko uklidní. Malá miminka jsou většinou velmi plačtivá. Některé děti trpí na teplotu méně a ty, které mají oslabený organismus, bohužel více. Horečka se u dětí objevuje docela často. Teplota se objeví i při růstu zoubků. Díky teplotě zjistíte, jak na tom naše dítě je po zdravotní stránce.

Co je to horečka

Horečka je vzestup tělesné teploty, než má dítě normálně. Teplota vyšší než 38 °C. Teplotu můžeme rozdělit do následujících stupňů:

  • průměrná teplota u dětí a miminek: od 36,5 do 37,0 °C
  • zvýšená teplota: od 37,0 do 38,0 °C
  • horečka: od 38,0 do 39,0 °C
  • velmi vysoká horečka: od 39,0 do 40,0 °C
  • vysoký rizikový stupeň teploty: nad 41 °C

Horečky u dětí mohou vzniknout kvůli hodně nebezpečným vlivům. Horečka se nemusí objevit jen z očkování, protože některé děti je špatně snášejí, ale může se také objevit, když začnou růst zoubky. Horečky se u dětí objeví i kvůli jiným nemocem, a to například kvůli bakteriální a virové infekci, nemoci štítné žlázy, oslabení organismu, otravě léky, úrazům, popáleninám, úpalu, úžehu, přehřátí nebo prochladnutí. Dítěti někdy stačí i vyšší zátěž, na kterou není zvyklé, a může dostat teplotu. U některých dětí se horečky mohou objevovat velmi často, ani to na nich nemusí být poznat. Velkým nebezpečím jsou horečky pro miminka do 3 měsíců věku. Může dojít k nebezpečným infekcím, proto je důležité vyšetření od lékaře.

Měření teploty u dětí

Teplotu můžete změřit rychloběžkou, digitálním teploměrem, dudlíkovým teploměrem, speciálním ušním teploměrem. U miminek se teplota obvykle měří v konečníku, v ústech nebo v oušku. Pokud měříte teplotu v zadečku nebo oušku, musíte být velmi opatrní, aby se vám teploměr nezlomil. Teploměr byste měli vždy namazat mastí, aby vklouzl jemně do zadečku nebo ouška. Až teplotu změříte, musíte teploměr vydezinfikovat. Pokud dáváte teploměr do úst, zadečku nebo ouška, musíte vždy odečíst od naměřené teploty 0,5 °C. U novorozenců se nic neodečítá. Když je dítě větší, můžete mu změřit teplotu v podpaží. Pokud měříte rtuťovým teploměrem, měřte teplotu 8 až 10 minut. Špička teploměru musí být ve středu podpaží. Před měřením a po měření teploty nezapomeňte teploměr sklepat.

Léky pro snížení horečky

Na snížení horečky existuje řada léku, ovšem o jejich užívání byste se měli poradit s lékařem. Sami od sebe byste dítěti neměli podávat acylpyrin. Hodně dětí má na tyto léky alergie. Vždy dávejte nejmenším dětem jen léky určené pro děti. Tyto léky mohou být rozděleny podle věku a váhy dítěte. Jsou k dostání v lékárně i bez receptu, a to v podobě prášků, sirupů nebo čípků. Vždy dbejte na přesné dávkování a dodržování časového odstupu. I zde může dojít k předávkování.

Pokud dítě při horečkách zvrací, můžete mu dát čípek do zadečku. Sirupové kapičky a čípky jsou v lécích, jako je Paralen, Ibuprofen, Panadol a Nurofen. Je toho hodně, co můžete dítěti na snížení horečky podat, vždy ale velmi opatrně. Řiďte se pokynů na letáčku, dodržujte váhový růst dítěte. Nikdy léky svévolně nekombinujte, mohlo by to dítěti ublížit. Sirupové léky se podávají každých 6 až 8 hodin.

Pokud teplota neklesá, můžete děťátku dát ibuprofenový lék. Pokud lékař předepíše dítěti antibiotika, například při angíně, je dobré se poradit s lékařem nebo lékárníkem, co k určeným antibiotikům za přípravek na snížení teploty. Samotná antibiotika totiž teplotu nesníží.

Pokud má dítě teplotu do 38 °C, není nutné do něj cpát léky. Určitě je přednější dopřát mu dostatek tekutin, spánku a sledovat teplotu. Pokud teplota stoupne, je tedy vhodné nasadit antipyretika. Teplotu u dětí nemusíte vždy snižovat léky, můžete jí snížit například zábaly nebo sprchováním, případně můžete dítě osvěžit mokrou plenou.

Zábaly byste měli ukončit, pokud horečka klesla na 38,5 °C. Dítě v zábalu nechejte 15 minut a zabalíte ho kolem hrudníku, končetiny zůstanou volné. Pokud teplota neklesne, zábaly opakujete po 3 hodinách.

Některé děti milují vodu, a tak jim je příjemnější spíše sprchování. Teplota by měla být kolem 30 °C. Po osprchováni změříte teplotu a postup opakujete znovu. Dítě také můžeme osvěžit houbou nebo plenou, stačí osvěžit obličej.

Teplota se musí snižovat pomalu. V žádném případě ne prudce, mohlo by tak dojít k šoku a prochladnutí. Dítěti dopřejte dostatek tekutin.

Dostatek tekutin

Nemocné dítě potřebuje tekutin více, než když je zdravé. Dostatek tekutin musí odpovídat hmotnosti dítěte. Zda má dítě dostatek tekutin, poznáte na promočených plenkách. Pokud dítě odmítá potravu a tekutiny, což je při horečkách běžné, zkuste mu udělat změnu. Nabídněte dítěti ovoce nebo šťávy, které dítě osvěží a dodají energii. Vysoká horečka může být způsobena právě nedostatkem tekutin.

Kontrola teploty přes noc

Když dáváte dítě spinkat, v první řadě by mělo mít vyvětranou místnost, nesmí být přetopena. Děťátko přikryjte lehčí peřinou, aby se ještě více nepřehřálo. Rodiče se mohou v noci střídat u děťátka a sledovat ho. Kontrolovat dítě, které má vysoké horečky, je důležité, protože u něj mohou nastat bolestné křeče z horeček. Tyto křeče se podobají epileptickému záchvatu, proto se rodič může vystrašit. V případě výskytu křečí je důležité zavolat záchranku. Důležité je dopřát dítěti dostatek vzduchu.

Pokud rodič záchranku nezavolá, určitě by sám neměl dítě vozit na pohotovost, a to hlavně v létě, aby nedošlo znovu ke křečím. Nejdříve by se měla snížit teplota. Některým dětem se křeče v horečkách opakují stále dokola. Potom je důležité věnovat se radám, které jste dostali od doktora.

Závěr

Pokud se u miminka křeče objevily poprvé, zavolejte záchranku. Vždy mějte doma léky na snížení teploty a teploměr na změření teploty. Pokud má dítě velmi vysokou horečku, měřte ho častěji, a to i přes noc. Když teplota nebude klesat, udělejte děťátku zábal. Pokud horečka stále neklesá, vyhledejte lékaře.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk