Úvod > Zdraví > Monitor dechu

Monitor dechu

Každý rodič chce pro své děťátko to nejlepší. Své děťátko miluje a chce, aby se mu dostalo té nejlepší péče a ochrany. Když mají rodiče své miminko doma, řeší, co je potřeba ještě koupit. Někdy se miminku nakoupí spousta věcí, co ani nepotřebuje. Spíše by se mu mělo opatřit, co jemu i rodičům pomůže.

Proč monitor dechu

Stále se mluví o syndromu náhlého úmrtí dítěte. Většinou se to týká miminek od narození po 1 rok. Proto se zamysleme nad tím, co můžeme jako milující rodiče pro své děťátko alespoň preventivně udělat. Dnešní doba je dosti moderní, abychom sehnali pro své dítě ty nejlepší prostředky na jeho péči a ochranu. Je tu ovšem otázka, zda to není tahání peněz z rodičů. Bohužel někteří rodiče uvažují takto: "Dítě přece potřebuje spoustu věcí, tak na co mu pořizovat monitor dechu, když si dítě můžeme ohlídat sami." Monitor dechu však může zachránit život vašeho dítěte.

Monitor dechu se nemusí kupovat společně s výbavičkou pro dítě. Může se dokoupit až se dítě narodí. Tady záleží na tom, zda se dítě narodilo zdravé, tedy v termínu porodu a bez komplikací. V tom případě není monitor dechu až tak důležitý. Možná jen pro ten klidný pocit rodičů. Ovšem pokud se miminko narodilo předčasně nebo s poruchou dýchání, případě s problémy se srdcem, je určitě dobré promyslet, zda monitor koupit. Pokud takové komplikace nastaly, po odchodu z porodnice vám ho určitě doporučí.

Monitor dechu by měl být, i když dítě s vámi spí v ložnici. Některé děti prospí celou noc. Vtom případě spíte i vy. Pokud dítě přestane ve spánku dýchat, těžko to zjistíte. Proto s monitorem dechu můžete být v klidu, vše ohlídá za vás a v případě problému vás upozorní varovným signálem.

Jak monitor dechu funguje

Žádný monitor dechu však není stoprocentně přesný. Každý monitor je jiný, ale většinou se skládá ze dvou částí. Těmi jsou snímací deska a sledovací jednotka. Pokud se miminko pohne nebo nadechne, sledovací jednotka se okamžitě zapne. Každý monitor od jiného výrobce má jiné časové nastavení. Je však na vás, jaké časové nastavení si zvolíte. Pokud se nenadechne, monitor spustí poplach. Obvykle se nastavuje 20 sekund. Dokáže upozornit i na případnou resuscitaci. Po zaznění signálu stačí někdy s miminkem pouze pohnout a probudit ho. Miminko se znovu nadechne. Lepší monitory umí zaznamenat i pohyb dítěte, proto lze nastavit i čas pohybu.

Snímací deska se zpravidla upevňuje pod matraci, proto je důležité při koupi matraci dbát na to, aby byla matrace pro monitor dechu vhodná. U některých monitorů se připevňují snímací čidla přímo na tělíčko miminka.

Monitor nesmí být narušen cizími vlivy. Pokud miminko spí s rodiči v posteli, monitor nefunguje. Monitor dechu nefunguje ani v autě nebo v kočárku. Monitor dechu také nemusí snímat dech miminka, pokud má dítě v postýlce příliš tlustou matraci. Monitor musí být správně umístěn, nesmí být v místě průvanu.

Někdy monitor spustí falešný signál. Ale každopádně je stále lepší varovný signál než žádné varování. Někdy nemusí jít o falešný signál. Mohlo se stát, že miminko přestalo na chvíli dýchat a když jste přišli, bylo vše v pořádku. U miminka se mohlo dýchání znovu obnovit. Pokud monitor dechu hlásí opakovaně varovný signál, je třeba zkontrolovat, zda je dobře zapojen a jestli jsou baterie dobře nabité. Pokud si však nejste jisti se zdravotním stavem miminka, můžete navštívit dětského lékaře. Lékař dítě zkontroluje.

Cena monitoru dechu

Každá značka znamená obvykle jinou cenu. Je možné sehnat základní monitory od 800 Kč. Levné monitory dechu lze sehnat i v bazarech. Některé jsou skoro nové a je na ně spolehnutí. Kvalitnější monitory dechu se cenově pohybují kolem 2900 Kč. Takové monitory mívají kameru nebo jsou společně s chůvičkou.

Co by měl monitor obsahovat

  • návod k obsluze v češtině
  • popis výrobku
  • signalizační a ovládací prvky přístroje
  • snímací podložku
  • informace o výrobci
  • baterie
  • nabíječku
  • návod na údržbu monitoru dechu
  • záruční list

Při koupi staršího monitoru dávejte velký pozor na jeho obsah. Měl by mít alespoň základní výbavu, tj. nabíječku, baterie a návod v češtině.

Značky monitoru dechu

  • BABY GUARD - umísťuje se pod matraci; cenová dostupnost 1600 - 2100 Kč
  • NANNY - velmi kvalitní a doporučována; cenová dostupnost 1700 - 2400 Kč
  • SNUZA - nepotřebuje žádné kabely, je na baterie; cenová dostupnost 1700 - 2300 Kč
  • RESIPISENSE DETTO - přenosný monitor; cenová dostupnost 1900 - 3000 Kč
  • TOMMEE TIPPEE - digitální chůvička s monitorem dechu; funguje na vzdálenost 300 m; cenová dostupnost 3700 - 5000 Kč
  • ANGEL CARE - digitální monitor dechu, dosah na 250 m, vibrační alarm; cenová dostupnost 1999 - 6690 Kč

Do kdy monitor dechu používat

Celkově záleží na zdravotním stavu miminka. Doporučuje se od narození po dobu 12 měsíců. Může však být déle i méně.

Pokud se pro monitor dechu rozhodnete, nic tím neztratíte. Ba naopak získáte klid a větší jistotu. Určitě by se koupě monitoru dechu neměla podceňovat. Jde přece o péči pro naše milované dětičky.

Pokud stále váháte, zda monitor dechu pořídit, zeptejte se a poraďte se s dětským lékařem nebo přímo v porodnici. Mnoho lékařů doporučuje monitor dechu, protože může odhalit i jiné problémy u miminka.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk