Úvod > Zdraví > Nesestouplá varlata

Nesestouplá varlata

Varlátka vznikají u zárodku mužského pohlaví. V pátém týdnu těhotenství vznikají u miminka základy pohlavních žláz. Za pomoci hormonu testosteronu se začne žláza vyvíjet v mužský pohlavní orgán. U holčiček svou cestu pohlavní žlázy končí v malé pánvi jako vaječníky, u chlapců pokračují dolů a postupně sestupují tříselným kanálkem až do šourku. To, že varlátko (varlátka) nesestoupí (kryptorchismus), může být zapříčiněno předčasným narozením. Někdy se tak stane ale i u chlapců narozených v řádném termínu porodu. Nejedná se o nijak závažný problém. Pokud sestupu nic nebrání, varle sestoupí samo do 1 roku věku chlapce. Když se tak nestane do 6 měsíců věku chlapce, je samovolný sestup už minimální a pomalu by se mělo přemýšlet nad možnou variantu léčby.

Správný vývoj spermií ve varlátku ovlivňuje teplota, ta je v těle jiná než v šourku. Tělo má 37 °C a pro správné dozrávání spermií je potřeba nižší teplota, která je v šourku, tj. 34 °C až 35 °C. Čím déle trvá sestup varlete do šourku, tím je větší riziko poškození. Proto se musí sestup často kontrolovat - od 3 měsíců od narození každý měsíc. Pokud k sestupu nedojde do šesti měsíců věku chlapce, je potřeba zjistit příčiny. Vyšetření se provádí hmatem a pak pomocí ultrazvuku. Při tomto vyšetření lékař určí polohu varlátka, zjistí i průchodnost tříselného kanálku a případné překážky. Když varle nesestoupí, musí se tento problém začít řešit. Existují dvě možnosti léčby - hormonální léčba (pomocí testosteronu), operace (orchidopexe).

Hormonální léčba

Na hormonální léčbu jsou různé názory. Někdy je úspěšná a někdy ne. Tato léčba se volí pouze tehdy, pokud je varlátko v těsné blízkosti šourku, tedy v tříselném kanálku, a nic mu nebrání v sestupu, tedy neobjeví se žádná překážka a krevní testy ukážou nízkou hladinu hormonu testosteronu. Při hormonální léčbě se dodává hormon hCG (lidský chloriový gonadotropin), který donutí tělo vytvářet testosteron, a varlátko tak docestuje do šourku. Bohužel tato léčba může být pro někoho nepříjemná, protože hormon lze podat pouze v injekci. Injekce se dává do zadečku. Tato léčba se volí od 6 do 12 měsíců věku. Výjimečně se může tato léčba prodloužit do 2 let. Pokud se nepovede pomocí hormonu hCG donutit neposlušné varlátko k sestupu, volí se pak druhá varianta, a to operativní zákrok.

Operativní zákrok (orchidopexe)

K operativnímu řešení se přistupuje mezi 6. a 18. měsícem věku chlapce. Nejedná se o náročný zákrok. Chirurgický zákrok se provádí v plné narkóze laparoskopicky, provede se malý řez v třísle a druhý dole na šourku. Varlátko se uvolní i s provazci a je uchyceno v šourku. Pokud se stane, že kanálek vede jinam, musí se udělat nad tříslem řez velký asi 6 cm a navést kanálek do šourku. Varlátko se tam pak stáhne. Případně se i odstraní překážka bránící v sestupu. Ve většině případech v sestupu varlátka brání tříselná kýla či jiný malý vodnatý váček. Pokud se nepodaří varlátko stáhnout, což mohou zapříčinit krátké provazce, provádějí se cca 6 týdnů po operaci masáže. Nahmatá se varlátko palcem a malými krátkými krouživými tahy se pomalu masíruje a tahá se dolů. Musí se opatrně, aby to nebylo bolestivé a nepříjemné. Pokud masáže nepomohou, operace se může zopakovat.

Závěrem

Je velice důležité vyřešit tuto vadu do dvou let věku chlapce. Pokud jsou varlátka mimo šourek a jsou v dutině břišní, dojde k úplnému poškození a nevytváří se tak v něm spermie. Dotyčný je pak neplodný. Dále je tu velké riziko rakoviny varlat. Rakovina se může u mužů s nesestouplými varlaty projevit mezi 15. a 35. rokem života.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk