Úvod > Zdraví > Pohlavní nemoci

Pohlavní nemoci

Pohlavní nemoci vznikají z důvodu nechráněného sexu s více partnery nebo v případě nechráněného pohlavního styku s jedním partnerem na večírku, firemní akci nebo jakékoliv jiné náhodné činnosti. Pokud již je člověk postihnut nějakou pohlavní chorobou, je velmi důležité držet se pokynů lékaře za účelem zmírnění následků až k úplnému vyléčení, které bohužel platí pouze u těch pohlavních chorob, které nejsou až tak závažné. Je rozhodně lepší, než mít strach ze smrti jenom díky své vlastní blbosti, u pohlavního styku brát na vědomí určitá pravidla, která vás od této situace naprosto uchrání.

Virus HIV, AIDS

AIDS patří bezesporu mezi nejzáludnější a nejzávadnější pohlavní choroby vůbec. Bohužel člověk, který je nakažen touto nemocí, nemusí mít žádné ponětí o nakažení nemoci, protože inkubační doba může být i několik let. Během této inkubační doby je nakažená osoba naprosto beze stresu, protože neví, co se v jeho organismu děje, a s klidným pocitem žije nadále sexuální život. Tím šíří nemoc dál.

Virus HIV je tak agresivní, že při jeho oživení začne útočit na bíle krvinky, konkrétně na tzv. lymfocyty, a zabrání tak jejich opětovnému vytvoření, což nese s sebou fatální následky, tedy smrt. Nedostatek bílých krvinek znemožňuje organismu obranyschopnost, a tak se tělo nakaženého stává jakýmsi skladištěm bakterií a virů. Nakonec může zemřít na obyčejné nachlazení.

Chlamydie

Chlamydie je známo několik druhů a poddruhů. Ve všech případech se jedná o velmi závažné onemocnění. Ne vždy se však jedná o pohlavní nemoc. Chlamydií se lze nakazit nejen pohlavním stykem, ale také se jí můžete nakazit kapénkovou infekcí.

Lidé, kteří trpí chlamydií, jsou velice často doktory považovány za simulanty, protože není nijak snadné prokouknout lest této nemoci. Pokud se tedy neurčí přesný původce, infikovaný člověk může mít závažné zdravotní problémy, jako jsou chronický únavový syndrom, Alzeihrmova choroba, Crohnova choroba, roztroušená sklerózu a kardiovaskulární onemocnění.

Chlamydie trachomatis (CTR)

Jedná se o pohlavní chorobu, kterou se může člověk nakazit primárně, tedy nechráněným pohlavním stykem, nebo sekundárně používáním společného prádla (ručníky, povlečení) a pobytem ve společných prostorách (bazény, sauny, toalety).

Nemoc způsobuje prvok z rodu Chlamydia trachomatis, který se usadí v buňkách, které tvoří vnitřní část děložního čípku. Virus se poté uschová v konečníku nebo v močové trubici. Nikoliv však v děloze, jak se může zdát ve spojení s děložním čípkem. Pokud by se osoba nemocná touto nemocí nezačala včas léčit, vedlo by to k celkovému ohrožení pohlavního ústrojí, k postižní sliznice, což by pak mohlo zapříčinit slepení vejcovodů, a tedy znemožnit otěhotnění nebo zapříčinit mimoděložní těhotenství.

Mezi nejčastější příznaky, které tuto pohlavní nemoc doprovázejí patří pálení v močové trubici, bolestivý pohlavní styk, pálení v pochvě, bolesti pánve.

Chlamydie pneumoniae (CPN)

Tento druh útočí především na dýchací cesty. Právě díky tomuto důvodu je velmi těžké až nemožné při prvním vyšetření zjistit, že jde právě o chlamydii. Má totiž skoro stejné příznaky, jako je chřipka, angína nebo zánět průdušek. Mezi nejčastější příznaky patří škrábání v krku, kýchání, zimnice, přílišné pocení, slabost, tlak v oblasti plic a průdušek.

  • Chlamydia psittaci (CPS): Tento druh má zvířecí původ s možností přenosu na člověka, a to především díky trusu a peří. Z tohoto důvodu bychom si měli dávat pozor na holuby, ovce, koně, papoušky, kočky a prasata.
  • Chlamidia pecorum (CPC): Také tento druh pochází ze zvířecí říše, jenže s daleko větším spektrem možných zdravotních problémů a také s větším spektrem přenašečů.

Chlamydie pneumoniae útočí nejvíce na plíce. Není to však jediná oblast, kterou může tato choroba poničit. Dalším místem jsou oči. Kromě zánětu spojivek může dojít až k úplnému oslepnutí.

Syfilis

Syfilis je jedna z těch nákaz, která při jejím neléčení končí smrtí. Tuto nemoc poznáte podle toho, že se u genitálu vytvoří rudý vřed, který vůbec nijak nebolí. Nakažení ho proto vůbec nevnímají jako nějaký problém. Nicméně tento vřed doprovázejí horečky a pokud ani s nimi nejde nemocný k lékaři, ničí si tímto skutkem svůj budoucí život. Po zhruba 9 měsících od nakažení začne syfilis napadat mozek a srdce. V případě léčby v tomto období již nic nebude jako dřív a nakažený by měl počítat s trvalými následky, co se týče postižení mozku či neúplné funkčnosti srdce.

Sice neexistuje žádný preventivní způsob, jak se před touto pohlavní nemocí chránit, přesto existuje jeden nejúčinější, a to je použití kondomu.

Trichomoniáza

Tato nemoc není nikterak vážná, ale je stejně nutné ji léčit jako všechny ostatní. Na rozdíl od ostatních není způsobena bakteriemi, ale nýbrž prvokem zvaným bičenka poševní. Nemocí jsou z počátku nakaženy ženy, až poté muži, kteří měli s danou ženou pohlavní styk. Touto nemocí se téměř nemůžete nakazit, pokud požíváte pravidelně prezervativ, dbáte na sexuální hygienu a nežijete lehkovážným sexuálním životem. I když není trichomoniáza příliš závažná, díky jejímu vzniku a bytí v organismu je daleko snadnější podlehnout viru HIV.

Příznaků, které doprovází tuto nemoc, moc není. Mezi nejzřetelnější příznaky patří krvácení po dokončení soulože a častější a nepatrně pálivé močení, a to i z hlediska mužů.

Pokud dojte k nakažení trichomoniázou, je možné ji velmi rychlé vyléčit, a to formou antibiotik a sexuálního půstu zhruba na 2 až 3 týdny. Je také ale velice důležité, aby se v případě dlouhodobého vztahu léčili oba partneři, případně také expartneři.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk