Preventivní prohlídky začínají již v prvních 14 dnech života miminka. Po této první preventivní prohlídce nastane další v 6 týdnech, kde se tento celý cyklus zopakuje. Další a preventivní prohlídka se provede ve 3 měsících, kdy se praktický lékař zaměří na kyčle a pošle miminko s maminkou k lékaři pro odbornější vyšetření.
V prvních 3 měsících je miminko nejvíce kontrolováno. Absolvuje přímo 3 kontroly, a to ve 14 dnech, v 6. týdnu a ve 3 měsících. Při první kontrole, tj. ve 14 dnech věku, zjistí praktický lékař pro děti a dorost vše, co se dá o miminku v této první chvíli zjistit, tj. obvod hlavičky, výška a hmotnost. Maminka se dozví potřebné rady ke správné stravě miminka. V případě, že je miminko plně kojeno, nic se nemění. Pokud není kojeno, je doporučeno jedno z kojeneckých mlék a správný čajíček. Také se založí zdravotní karta, do které se bude psát každý údaj o miminku až do 19 let, protože v 19 letech je karta přeposlána k lékaři pro dospělé. Z medicínského hlediska je totiž člověk dospělý až po dovršení 19 let.
Ve 3 měsících doporučí lékař ortopedické vyšetření. Pokud proběhne s kyčličkami vše dobře, bude miminko absolvovat pouze jednu kontrolu po 6 týdnech od vyšetření. Pokud se při vyšetření bude zdát něco jinak, než by mělo být, bude mamince doporučeno dávat miminku přes den i noc pod klasickou plínku ještě tak 2 až 3 látkové pleny pro dobré a pevné roztažení nožek. Tím se kyčličky správně zafixují a neobjeví se další komplikace. Miminko také bude očkováno hexavakcínou proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli, hemofilovým nákazám a hepatitidě typu B.
Mezi 4. a 5. měsícem se opět miminko zcela zkontroluje, tedy se zváží, změří, zjistí se nový obvod hlavičky. Mimo této klasické kontroly se také provede běžné vyšetření sluchu, které se provádí tak, že vynucuje pozornost miminka hračkou se zvukem. Provádějící se od ouška dál. V 6. měsíci se posoudí celkový zdravotní stav a vývoj miminka. Lékař dá také ponaučení o další možné stravě, než je jen mateřské nebo kupované mléko. Doporučí kašičky, přesnídávky, ochucené čajíčky, šťávičky a také poskytne první rady, jak připravit domácí stravu pro miminko.
V tomto období se preventivní prohlídky provedou v 8 měsících, mezi 10. a 11. měsícem a ve 12 měsících. Preventivní prohlídky v 8. měsíci a mezi 10. a 11. měsícem je stejné. Opět se miminko změří, zváží, změří se obvod hlavičky a překontroluje se očkování po první hexavakcíně.
Změna nastane při preventivní prohlídce ve 12 měsících, kdy je posouzen celkový růst a vývoj dítěte. Dále se také poprvé změří dětský puls, a to na stehenních tepnách, protože se nemusí před změřením zacvičit s rukou jako v dospělejším věku. Také je posouzen vývoj chrupu, kostí a celkově se posoudí obraz dětského vnímání a dovedností. Při této příležitosti lékař doporučí první návštěvu u zubního lékaře, pokud jste jí již dříve neabsolvovali.
Mezi 12. a 18. měsícem života dítěte bude dítě opět přeočkováno a následně nově očkováno kombinovanou vakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. V 18. měsíci se při pravidelné prohlídce zaměří lékař na oblast vazivových destiček (fontanely), které jsou mezi lebečními kostmi. Opět se posoudí celkový vývoj dítěte, lékař se především zaměří na hrubou a jemnou motoriku dítěte, rozvoj řeči a sociální chování dítěte.
Preventivní prohlídka ve 3 letech zahrnuje kontrolu celého dětského těla včetně pohlavních orgánů, pulsu, vyšetření zraku a sluchu, vyšetření moči. Rovněž je součástí prohlídky popovídání si s rodiči dítěte o jeho celkovém vývoji. Následně se dítě po dovršení 5 let dočká vyšetření způsobilosti za účelem budoucího docházení do školy a celkově zařazení do kolektivu. Při této prohlídce se udělá i test na vnímavost barev a změří se hladina cholesterolu.
V tomto období dítě čekají prohlídky v 7, 9, 11, 13, 15, 17 a v 19 letech. U většiny těchto prohlídek je postup zcela stejný. Tedy ten, že se provede vyšetření moči, krevního tlaku a pulzu, změření výšky a váhy, vyšetření sluchu, zraku, řeči, lymfatických uzlin a štítné žlázy.
Výjimku tvoří prohlídka mezi 10. a 11. rokem, kde se kromě klasické rutinní prohlídky provede i přeočkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské obrně.
Ke stomatologovi se chodí na kontrolu 2x ročně až do 18 let věku. O tyto návštěvy nemusí mít rodič žádné starosti. Učitelé na základních školách jsou obeznámeny s těmito prohlídkami a chodí s dětmi oni v době samotného vyučování. Toto vyšetření je zcela hrazeno pojišťovnou. Samozřejmě, pokud rodič nesouhlasí s vyšetřením u školního zubaře, může toto vyšetření odmítnout. V tom případě pak musí na pravidelnost vyšetření dbát sám.
O dětský zrak se pečuje již od samotného narození. Zdravotní pojišťovny obvykle zcela hradí tyto návštěvy. Navíc k tomu dávají dotaci kolem 300 Kč, a to dětem do 6 let až třikrát ročně. Dětem od 6 do 15 let jedenkrát ročně při refrakčních vadách při +/- 3D.
Již v kojeneckém období se u miminka může vyvinout nějaká alergie na potravinu nebo na nějaké roztoče či jiné alergeny. I při těchto potížích je nápomocná zdravotní pojišťovna, která hradí vyšetření a do 3 let finančně přispívá na dětskou výživu. V případě vážné alergie, při které by dítě bylo velmi znevýhodněno, pomáhá zdravotní pojišťovna i nadále, a to až do 18 let věku života.