Probiotika je slovo převzaté z řečtiny a znamená "pro život". Probiotika jsou živé mikroorganismy, z velké části bakterie mléčného kvašení. Udržují dobrý stav trávicího ústrojí a střevní mikroflóry. Zajišťují správný poměr dobrých a špatných bakterií v trávicím ústrojí. Skvěle působí na zažívání a zajišťují i imunitu organismu. Pokud se užívají probiotika a prebiotika naráz, jsou jejich účinky maximální.
Probiotika jsou obsaženy v jogurtech, například v Activii. Jejich užívání však pomůže spíš dospělým. Problémy se zažíváním a imunitou ale mají už i kojenci, batolata a i větší děti. Většinou se tak stane po užívání antibiotik, kdy mají děti obvykle průjem, nebo při zánětu dýchacích cest či různých alergických reakcích. Při těchto potížích dětem pomohou například Lactobacílky Baby, kapky Bifiform (ty může i novorozenec), APO-BABY Probio (pro děti od 3 měsíců) nebo Symbi I (pro děti od 3 let). V mateřském mléku obsaženy nejsou, ale některá umělá výživa je obsahuje. Bohužel však jen v minimálním množství. Nejsou obsaženy ani v různých výživách pro děti. Užívání probiotik je většinou bezproblémové. Například v případě Lactobacílků Baby stačí jednu kapsli nasypat do kojenecké výživy nebo odsátého mateřského mléka a miminko dostane dávku probiotik jako dospělí z jednoho jogurtu.
Kojenci nesmí jogurty ani klasické tabletky. Jak jim tedy pomoci, když mají průjem, zarudlý zadeček, pálí je to a pláčou nebo když trpí nadýmáním? Někdy pomůže vývar z rýže či mrkve, ale není to 100%. Nasazením probiotik pomůžete vyvolat nebo obnovit normální složení střevní mikroflóry. Právě narušením její struktury dojde často ke kojeneckým průjmům a kolikám, které jsou pro miminko nepříjemné. Užíváním probiotik výrazně přispějete k lepšímu stavu střevní mikroflóry a tím i ke zdraví dítka. Probotika můžete brát také jako prevenci průjmů kojenců a malých dětí. Doporučená doba užívání je 1 až 3 týdny.
Dětské bříško potřebuje probiotika. Pomůžou mu i při přechodu na pevnou stravu. Chrání dítko i v době chřipek a nachlazení. Zvyšují obranyschopnost dítka a tím je dítě odolné vůči nemocem, když se pohybuje v kolektivu jiných dětí či dospělých.
Probiotika je zejména dobré je užívat při léčbě pomocí antibiotik nebo těsně po ní. Léčba pomocí antibiotik ovlivňuje střevní mikroflóru. Potom může dojít ke zvýšeného výskytu infekčních bakterií, např. Clostridium difficile. Nasazením probiotik docílíte renovaci střevní mikroflóry a tím i kratšího průběhu průjmového onemocnění.
Probiotika pomohou i na dovolené, dítko trpí změnou klimatu, jinou stravou, jinou vodou. Vše je jiné, než je zvyklé z domova. Proto, než někam vycestujete, je dobré probiotika podávat dětem již týden před plánovanou cestou. Je také velice důležité podávat jim je po celý pobyt.
Probiotika mohou pomoci také v případě atopického ekzému a dalších alergií. Jejich podáváním od narození se může výrazně snížit riziko objevení předtím uvedených alergií. Pokud se alergie či ekzém objeví, probiotika můžou jejich průběh hodně zlepšit a zmírnit. U těchto potížích je doporučená doba užívání 3 měsíce a déle. Při dlouhodobém užívání je dobré se poradit s dětským lékařem.