Úvod > Zdraví > Pupečníková krev

Pupečníková krev

Pupečníková krev je krev novorozence, která je po přerušení pupečníku v placentě. V případě, že se rodiče nerozhodnou pro odběr, likviduje se společně s placentou jako medicínský odpad. Pupečníková krev obsahuje různé typy kmenových buněk a ty se dají velice úspěšně zamrazit a uskladnit. Odběr této krve může jednou zachránit život nejenom vašeho dítěte, ale i vašich příbuzných, blízkých i nepříbuzných lidí.

Jestliže se pro odběr rozhodnete, sdělte to co nejdříve svému gynekologovi či porodníkovi, v porodnici se s tím personál již nezaobírá. Dále by bylo dobré si zjistit, zda v porodnici, kde chcete rodit, toto dělají. Pakliže ne, zvolte jinou, kde se zpracováním pupečníkové krve zabývají.

ODBĚR PUPEČNÍKOVÉ KRVE PŘI PORODU

Pupečníková krev se odebírá hned po porodu miminka, ale ještě před porodem placenty. Miminko je již v péči pediatrů a nastává odběr krve z placenty a pupeční šňůry. Odběr krve není žádným rizikem ani pro maminku ani pro děťátko. Porodník ale přesto zváží stav maminky a děťátka a pak teprve rozhodne, jestli odběr může provést. V případě, že se krev odebírá, odebere se všechna, která zbyla v placentě i pupečníku po samotném porodu. Je ji cca 70 ml. Do 24 h se krev převáží do laboratoře a tam je zmrazena. Skladována může být dlouhá léta. V některých případech se použila až za 15 let.

POUŽITÍ V LÉČBĚ - CO VŠE PUPEČNÍKOVÁ KREV LÉČÍ

Odběrem se krve získá jen omezené množství, které se může hodit k transplantaci pouze u dětí - nejčastěji se použije při těžkých poruchách krvetvorby, při léčbě akutní či chronické leukémie, různých nádorových onemocněních, ....

V budoucnu se počítá s řadou dalších využití pupečníkové krve. Třeba při Parkinsonově onemocnění či roztroušené skleróze, cukrovce, dětské mozkové obrně a dalších nemocech. Při léčbě těchto onemocní přichází v úvahu jen transplantace krvetvorných kmenových buněk.

VÝHODY

  • Odběr pupečníkové krve není riziko pro maminku ani děťátko.
  • Odběr krve není nikterak bolestný.
  • Pupečníková krev se může získat při jakémkoliv porodu a je hned dostupná.
  • Krev je minimálně kontaminována viry.
  • Pupečníková krev je zdrojem vysoce kvalitních kmenových buněk.
  • Buňky se mohou dlouhodobě uchovávat ve stavu hlubokého zmrazení - nemá to vliv na kvalitu.
  • Tyto buňky jsou připravené k okamžitému použití na léčbu a nemusí se hledat náhradní dárce.
  • Z imunologického hlediska nenastane neshoda, že by je organismus nepřijal.
  • Kmenové buňky z pupečníkové krve mohou být uskladněny v tekutém dusíku 17 let (s největší pravděpodobností mnohem déle) a bez ztráty funkce.

JAK NALOŽIT S PUPEČNÍKOVOU KRVÍ

Pakliže si krev neponecháte pro vlastní potřebu, tak se zlikviduje. Ale můžete se rozhodnout pro dobrou věc a darovat ji.

Pakliže zvolíte volbu ponechání si krve pro potřebu vlastní (pro své dítě, pro vás, příbuzné a známé), tak v naší republice to zajišťují tkáňové banky FN Brno a Praha nebo dvě komerční firmy Cord Blood Center a Archiv buněk. Tam se dozvíte i ceny za uchování a další užitečné rady.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk