Úvod > Zdraví > Rozštěp patra

Rozštěp patra

Rozštěp patra je důsledkem nesplynutí tvrdého patra ve střední čáře. Rozštěp rtu a patra patří mezi velmi časté vrozené vady v oblasti hlavy a krku. Statistiky uvádí, že v České republice se na 600 zdravých dětí narodí jedno dítě s nějakou rozštěpovou vadou. Ročně tak přijde na svět přibližně 160 dětí s rozštěpem. Rozštěp patra je jednou ze skupin možných rozštěpů. Často se vyskytují také rozštěpy rtu a celkové rozštěpy. Při rozštěpu patra bývá zasažen patrový čípek nebo může štěrbina rtu zasahovat až do měkkého nebo tvrdého patra. Častěji u dívek než u chlapců se vyskytuje izolovaný rozštěp patra.

Vznik rozštěpu

Rozštěp vzniká v osmém týdnu gravidity při formování obličeje a patra. Jednou z příčin se uvádí genetika, ale také viróza, chřipka nebo intoxikace v začátku těhotenství. Vysoce rizikové faktory jsou také například chemikálie, léky, alkohol. Nebezpečným faktorem jsou také úrazy nebo abnormality v těhotenství, vícečetná těhotenství, poruchy výživy.

Prevence

Ke snížení rizika výskytu rozštěpu by měla maminka v době těhotenství na doporučení lékařů užívat vitamíny, zejména kyselinu listovou, vitamín B1, C, E.

Léčba

Pro léčbu rozštěpů existují speciální léčebná centra. Ve většině případů jde o čelistní nebo plastickou chirurgii. Česká republika má dvě centra, která se zaměřují na léčbu rozštěpů. Jedno z nich má sídlo v Praze na klinice plastické chirurgie Královské Vinohrady. Druhé se nachází v Brně, Králově Poli na klinice plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice u svaté Anny. Některé děti se podrobují operaci rozštěpu hned po narození. Při provedení chirurgického zákroku u novorozenců se objevuje velká pravděpodobnost chybovosti. Většinou se děti podrobují operaci až ve věku tři měsíce. Ve Spojených státech amerických se dokonce děti operují výhradně ve věku tři měsíce. Má to hned dva pozitivní důvody. Jednak pro dítě to znamená menší náročnost operace, pak se také lépe zvládá období po operaci.

Léčba rozštěpu vyžaduje odbornost několika specialistů, kromě plastického chirurga také například pediatra, logopeda, ušního lékaře, zubního lékaře, ortodontistu a další.

Aby mohlo být dítě operováno, musí být podrobeno vyšetření ušním lékařem, protože dítě s rozštěpem patra je daleko více náchylné k zánětům středního ucha a k nedoslýchavosti. Pro zachování dobrého sluchu a vyléčení onemocnění ucha je důležité objevit a vyřešit problém včas ještě v kojeneckém věku před první operací. Po operaci jsou vytvořeny dobré podmínky, aby mohla být vyvíjena řeč správným směrem. Vývoj řeči musí být sledována logopedem. Děti s rozštěpem patra mívají také problémy s chrupem. Jde o správné postavení všech zubů, ale také o jejich kazivost. Vada způsobuje horší čištění zubů. Pokud jde o špatné postavení zubů, musí problém řešit ortodontista, který k léčbě používá fixní nebo snímatelná rovnátka.

Během dalšího vývoje a růstu obličeje je nutné provést další dílčí operace, které například upraví vzhled dítěte nebo umožní dítěti lépe mluvit. Tyto úpravy se provádí až do dospělosti, přičemž je důležitá komunikace mezi pacientem, rodiči a lékaři.

Kojení při rozštěpu patra nebo rtu

Miminka s rozštěpem patra nebo rtu mohou být samozřejmě kojena, ale maminka musí být více trpělivá. Kojení je pro miminka s tímto postižením velmi důležité. Kromě vytvoření velmi blízkého vztahu mezi dítětem a matkou, má mateřské mléko také pozitivní vliv k omezení riziku infekce. Sání je velmi důležité pro vývoj obličejových svalů, které příznivě napomáhají vývoji řeči v budoucnu. Navíc miminko po operaci se díky mateřskému mléku rychleji uzdravuje.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk