Úvod > Zdraví > Strie

Strie

Strie jsou jizvičky, které se dělají z různých důvodů. Jde buď o přetažení různých cviků, při kterých roste svalová hmota. Kůže se nestihne přizpůsobit a nevydrží velké zvětšení svalů. Dalším důvodem, proč se strie dělají, je rychlý nárůst váhy, který je nejčastějším problémem žen v těhotenství a při dospívání. Strie se nejčastěji objevují na břiše, prsou, bocích, horní části rukou, stehnech a hýždích. Jsou to proporce, kde se nabírá nejvíc a kůže to nezvládá. Strie častěji trápí ženy než muže.

Jak předejít striím

Předejít jim dá a nebo jejich výskyt zmírnit lze pouze částečně. V období dospívání, tedy pokud se strie začnou objevovat, je dobré po koupeli vždy použít nějaký tělový krém. To platí i pro ženy v těhotenství a po porodu. Strie se pak rychleji hojí, blednou. V těhotenství je dobré partie, na kterých se strie nejčastěji dělají, ošetřit krémem či olejem. Je dobré se mazat již od počátku těhotenství. Kůže postupně nasákne účinné látky z krému či oleje, stává se pružnější a tolik nepraská. Také velice pomáhá kvalitní strava, příjem vitamínů a masáže. Existuje již několik kvalitních krémů, emulzí a olejů přímo určených pro těhotné ženy a pro ženy po porodu. Pokud se strie přesto objeví, může ženám pomoci estetická klinika (plastická chirurgie).

Jak se strií zbavit

Pokud se ženám přeci jen strie udělají (někdy jsou to celkem ošklivé jizvy) v dnešní době je spousta způsobů, jak je léčit. Strie nejsou nemoc, jedná se pouze o kosmetickou vadu kůže. Tím pádem je spousta různých přípravků a přístrojů, které ženám pomohou.

Krémy a oleje

Přípravky (krémy či oleje) jsou tou levnější záležitostí. Žena si strie sama namaže doma v pohodlí. Strie blednou a kůže je jemnější a hladší. Krémů a olejů je celá řada. Nejlepší je se poradit v lékárně. Při výběru také záleží na typu kůže. Mezi nejpoužívanější krémy patří Elasti-Q tělový krém proti striím. Krémy této značky jsou velice dobré a žena je může používat i v těhotenství, a to už od počátku. Krémy proti striím vyrábí i Vichy, GS Mamavit nebo Biolane. Na masáž lze také použít tzv. mořskou mycí houbu. Ta je dnes i velice oblíbená. Je to přírodní pomocník na čištění pleti a je i dezinfekční.

Ostatní metody

Pokud jsou strie hluboké a velké, je dobré navštívit nějaký kosmetický salón nebo estetickou kliniku. To je sice dražší, ale velké a hluboké strie se pouze krémem nevyléčí.

Bio-stimulační laserový paprsek je naprosto bezpečný a bezbolestný. S touto léčbou je důležité začít co nejdříve. Tato metoda se provádí až několikrát týdně. Je to lampa, která vydává světlo a teplo. To pak působí na kůži a ta se krásně hojí a strie blednou.

Laser žena může volit i po delší době, tedy na staré strie a různě zbarvené. Laser působí do hloubky kůže a narušená místa kůže se zatáhnou. Strie se vyhladí a vyblednou.

Dermabraze je metoda, která se provádí pouze na estetických klinikách. Zákrok provádí plastický chirurg. Tento zákrok se dělá speciální frézou, která zbrousí kůži. O tomto zákroku by se však žena měla vždy poradit se svým lékařem a pak plastickým chirurgem.

Závěrem

Pokud se strie kdekoli na těle objeví, tak ať se žena snaží sebevíc a investuje sebevíc financí do jejich léčby, strie už nikdy úplně nezmizí. Je to narušení kůže. Dnešní metody na léčení jsou dobré, ale strie i když vyblednou, na těle pořád zůstanou. Dojde pouze k zesvětlení a zmenšení strií. K zabránění jejich výskytu je dobrá a důležitá prevence. Od dospívání je dobré používat tělová mléka či krémy nebo sprchové gely s olejem. Tím bude kůže pružná a výskyt strií minimální.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk