Desátý týden těhotenství představuje konec embryonálního období. Poté již se dítě nebude nazývat embryem, ale plodem. Během osmi týdnů od oplodnění se embryo rozrostlo z jedné jediné buňky na více než 4 000 anatomických struktur. Vrcholí také diferenciace jednotlivých orgánů. Všechny důležité orgány jsou již vyvinuty a většinou mají i svou konečnou podobu.
Embryo v této době měří asi 3 cm a váží 2 až 3 g. Růst pokračuje pozoruhodným tempem.
Hlava se začíná vztyčovat. Krk je jasně oddělen od těla a mizí ocásek. Tvoří se obratle páteře. Mozek je v této době již velmi složitý a tvoří skoro polovinu celkové hmotnosti embrya. Je už rozeznatelná špička nosu a také uši (vyvíjí se i vnitřní ucho). Uši jsou prozatím umístěny na spodní části hlavy. Tím, jak hlava roste, se jejich poloha mění a postupně dosahují typického umístění. Je to podobné jako v případě umisťování bradavek. Ty se také z počátku nacházejí na stranách trupu. V ústech se tvoří patro, chuťové pohárky a zárodky mléčného chrupu. Oči jsou stále ještě otevřeny, ale nahoře a dole je již lemují víčka. Tvoří se slinné žlázy. Pokračuje také růst obličejových částí, které se spojují a tím umožňují připevnění obličejových svalů. Srůstáním horní a dolní čelisti se zužují ústa. Embryo začíná mít svou primitivní mimiku.
Končetiny se také mění. Horní končetiny se vyvíjejí rychleji než dolní. Paže se prodlužují a tvoří se dlaně, zápěstí a prsty, na nichž vznikají hmatová bříška. Palec se již staví proti ukazováčku. Na dolních končetinách jsou patrné 3 části – stehna, lýtka a chodidla.
V deseti týdnech se objevuje také první známka pravorukého nebo levorukého chování. Zajímavé je, že v tomto období vykazuje 75 % embryí dominanci pravé ruky. Zbylých 25 % je víceméně rovnoměrně rozdělen mezi dominanci levé ruky a neutrální chování, kdy není upřednostňována žádná ruka.
Pokožka roste, stává se z ní mnohovrstvá membrána, která již není skoro průhledná. Vyvíjí se potní a tukové žlázy. V desátém týdnu také začíná růst chloupků a obočí.
Vývoj pokračuje také u kostí, kloubů nervového a oběhového systému. Srdce je přepaženo na pravou a levou komoru. Vyvinulo se již do své konečné podoby. V této době je možné slyšet tlukot srdce Dopplerovým přístrojem. Činnost srdce je asi 140 až 150 úderů za minutu. Tep je kolem 80 za minutu.
Stále se prodlužuje střevo. Ledviny již produkují moč, která se uvolňuje do plodové vody. U chlapců se začínají vyvíjet varlata, která produkují testosteron. Pohlaví v této době ovšem ještě nelze zjistit. Vyměšovací kanály jsou uzavřeny močopohlavní a anální membránou.
Embryo se v desátém týdnu stává aktivnějším. Pohyby dítěte mohou být pomalé, rychlé, jednorázové, opakované, spontánní i reflexivní. Dítě může otáčet hlavu, protahovat krk, hýbat rukama atd. V této době se již začíná vyvíjet i schopnost "převalit se". Po porodu musí maminka ještě několik týdnů počkat, než uvidí, jak se miminko samo překulí. V břiše je ovšem díky plodové tekutině menší gravitace. Novorozencům brání k překulení právě pouze nedostatek síly nutné k překonání vyšší gravitace mimo dělohu.
V desátém týdnu těhotenství lze zaznamenat větší váhový přírůstek. Děloha má v této době velikost zhruba pomeranče. Nutné je si plánovat a dodržovat pravidelné lékařské kontroly na gynekologii.
Mezi nejčastější příznaky, které může žena pociťovat, patří:
Žena by v této době neměla pít kofeinové nápoje, hlavně kávu. I když vědecké studie převážně ukazují, že pití kávy není pro plod škodlivé, není pro něj ale ani prospěšné. Většina odborníků doporučuje kávu minimálně omezit. Lepší je ji ovšem vynechat úplně. Kofein nemá pro plod žádnou výživovou hodnotu. Spíše naopak může u ženy i miminka vyvolat nervozitu. Navíc káva způsobuje močopudnost, což přispívá k dehydrataci. Proto pokud si žena nedokáže kávu odpustit, měla by zvýšit přísun jiných tekutin, nejlépe čisté vody.
V desátém týdnu těhotenství začíná také srdce ženy vhánět do žil více krve. To je velmi důležité pro zásobení dělohy a placenty. Pro lepší cirkulaci krve se doporučují každodenní procházky či jiný přiměřený pohyb. Žena by také měla ležet na levém boku, zvedat nohy (s podepřenými koleny) či sedět bez překřížení nohou. To vše může pomoci předcházet zpomalení cirkulace krve.