Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 9. týden těhotenství

9. týden těhotenství

Pro tento týden je typický vývoj obličeje a končetin. Hlavová část stále vystupuje dopředu, ale tělo se postupně začíná napřimovat a tvoří se krk. Plod již vypadá lidštěji a objevují se i první pohyby, zaznamenatelné na ultrazvuku.

Vývoj dítěte

V devátém týdnu těhotenství měří dítě mezi 17 a 22 mm. Váha se pohybuje od 1,5 g do 2 g.

Nejtypičtější vývoj v této etapě patří obličejové části. Dokončuje se srůstání všech výběžků. Tvoří se i nosní dírky, formuje se vnější ucho a ústa, u nichž ještě v této době nejsou patrné rty. Velmi významný vývoj zaznamenávají oči, které se pomalu srovnávají do typické polohy. V této době vznikají nejen panenky, ale také sítnice, oční čočky a pigmentová duhovka. Oční nerv, který se začal formovat v šestém týdnu, už je funkční. Začíná také velmi rychlý růst očních víček. Víčka ovšem v této době ještě nedokážou zakrýt oko.

Končetiny se začínají ohýbat v loktech. Existují již také kolenní klouby. Pokračuje vývoj prstů. Na horních končetinách jsou prsty spojené tenkou blankou, i tak ale může docházet k tomu, že dítě začíná ruce občas spojovat. Prsty na nohou se teprve začínají tvořit a oddělovat.

Objevují se také první svaly. Pohyby dítěte jsou již viditelné na ultrazvuku. Tvoří se kosti. Tvorba začíná uvnitř klíční kosti a kostí horní a dolní čelisti. V této době se také vytvoří anorektální a močopohlavní kanál. U dívek můžeme dokonce již v tomto období rozlišit formující se vaječníky.

Velmi důležitý vývoj zaznamenávají játra. Ty začínají produkovat krev. Tvoří se tedy krvinky, které obsahují lymfocyty, jež jsou důležité pro vývoj imunitního systému plodu. Fyziologickým vyhřeznutím části střeva do pupeční šňůry se v břišní dutině uvolňuje prostor pro tvorbu ostatních vnitřních orgánů.

Srdce se v tomto týdnu rychle blíží své konečné podobě.

Rady pro ženy

V ženském těle se v devátém týdnu těhotenství objevuje největší hladina hormonu HCG.

Doporučené je jíst zdravou a vyváženou stravu a hodně pít. Důležitý je také přísun vápníku. Vyvarovat by se žena ale měla měkkým, nepasterizovaným sýrům a sýrům s modrou plísní. V této době dochází k prvním větším váhovým přírůstkům. Proto by se žena měla vážit každých 14 dní.

Nadále se zvětšují prsa. Jsou těžká, na dotek citlivá a většinou napjatá. Objevují se četněji podkožní žilky. Vhodné je používat krém proti striím nebo nějaké pleťové mléko.

Mezi typické příznaky patří zvýšená únava a někdy také při delším stání sklony k mdlobám.

Pokud se do této doby žena nevěnovala žádné pohybové činnosti, je ideální doba s tím začít. Samozřejmě je důležité se vybrat příhodné cvičení. Doporučuje se například plavání, chůze či jóga. Hlavně plavání je považováno za naprosto ideální pro těhotnou ženu. Je výborné na kardiovaskulární systém a šetrné ke kloubům. Upustit by se mělo od cvičení, které příliš zatěžuje klouby (např. dřepy nebo protahovací cviky), a samozřejmě také od cviků, jež by mohly poškodit embryo (sedy lehy, sklapovačky apod.)

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk