Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 18. týden těhotenství

18. týden těhotenství

V osmnáctém týdnu těhotenství dosáhly uši svého typického postavení po stranách hlavy. Dítě se stává individuálním jedincem díky otiskům prstů. Některé ženy již mají to štěstí, že pocítí pohyby svého dítěte. Těhotenské příznaky stále ustupují.

Vývoj dítěte:

Dítě v této době měří od hlavy ke kostrči 11 až 14 cm (od hlavy k patám je to průměrně 17,5 cm) a váží 160 až 200 g.

Hlavička a krk se stále napřimují. Pokračuje rozvoj mozku. Jeho jednotlivé části jsou od sebe odděleny membránou. Ta se při vyšetření zobrazuje jako horizontální bílá čára. Její obrovskou výhodou je, že díky ní se může lékař ujistit, že vývoj mozku vašeho maličkého je správný.

Uši se již přesunuly na své typické místo po stranách hlavy. Tím bylo ukončeno jejich putování z oblasti krku. Ušní boltec je již správně tvarovaný. Dotvořeno je i vnitřní ucho, díky němuž může dítě přijímat a zpracovávat zvukové vlny.

I oči se k sobě přiblížily. Zatím ještě jejich poloha není definitivní. V následujících týdnech se k sobě budou ještě trochu přibližovat, ale tato vzdálenost už není tak velká. Dotváří se obočí a řasy. Sítnice dítěte je velmi citlivá na světlo, a to i přesto, že má dítě stále zavřené oči, překryté srostlými víčky.

V tomto týdnu se také dotvářejí otisky prstů. Tukové polštářky na konečcích prstů se přemění na charakteristické papilární linie. Od této chvíle má dítě již svoji nezaměnitelnou identitu.

Velký vývoj zaznamenal i trávící a vylučovací systém. Tvoří se zažívací žlázy. Při vývoji trávícího a vylučovacího systému dochází k nové cirkulaci. Dítě polyká plodovou vodu, která prochází již dotvořeným žaludkem a střevy a vylučuje se zpět do plodové vody. Trávící systém začíná vytvářet tzv. makonium (neboli smolku), jež se stává prvním druhem výkalů vašeho dítěte.

Od osmnáctého týdne těhotenství se začíná růst dítěte trochu zpomalovat. Ale i tak se každým dnem více a více podobá člověku.

Rady pro ženy:

Stejně jako v předcházejících týdnech se většinou budoucí maminky cítí velmi dobře. Hladiny hormonů jsou stabilizované a žena by neměla mít žádné větší komplikace. I přesto se můžou objevit některé příznaky. Mezi nejčastější patří zácpa. Ta je vlastně charakteristická pro celou dobu těhotenství. Většinou bývá způsobena zpomalením střevních funkcí, které má za následek hormon progesteron. Předcházet se jí dá příjmem potravin bohatých na vlákninu a dodržováním pitného režimu.

Někdy mohou v této době ženy cítit pohyby dítěte. Nejde o typické kopání nebo přetáčení dítěte. Většinou se jedná o jemné chvění. Pokud jste v osmnáctém týdnu těhotenství, ale žádné pohyby necítíte, nezoufejte. Některé ženy (zejména prvorodičky) poprvé ucítí své děťátko třeba až na týdnu dvacátém. I tak ale nezapomínejte svému miminku pomoci. V této době je pro správný vývoj kostí velmi důležitý přísun fluoru, vápníku a vitaminu D.

Těhotenství je vyčerpávající, proto by si každá žena měla dopřát dostatek odpočinku. Někdy to ovšem nemusí být jednoduché, protože s těhotenstvím bývá také spojována nespavost. V tomto případě by se žena měla vyvarovat požívání jakýchkoli prášků na spaní či jiných látek bez konzultace s lékařem.

V těhotenství se také mohou objevit závratě. Ty jsou způsobeny vyšším pracovním nasazením vašeho srdce a tlakem zvětšující se dělohy na žíly. Občas může mít tedy žena pocit na omdlení (hlavně při rychlém vstávání). Opět je velmi důležitý pravidelný odpočinek. Doporučuje se ležet na levém boku, aby se zvýšil krevní oběh.

Původcem mdlob může být i nízká hladina cukru v krvi. Ideální je zařadit do jídelníčku ovoce, které nejen že doplní chybějící cukr, ale také poskytne ženě další vitamíny, které jsou potřeba pro správný vývoj miminka a posílení imunity.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk