Ve dvacátém pátém týdnu těhotenství je miminko velice aktivní. Velmi významný vývoj zaznamenal mozek. Žena může být v tomto týdnu pozvána na tzv. glukózový toleranční zátěžový test.
Vývoj dítěte:
Ve dvacátém pátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 20 až 25 cm (od hlavy k patám je to 28-32 cm) a váží mezi 550 a 700 g.
Postupně se vyrovnávají velikostní disproporce mezi obličejovou a mozkovou částí hlavy. Obličej se pomocí růstu a vývoje kostí (hlavně čelistí) zvětšuje. Oči jsou již nějakou dobu na svém místě a momentálně jsou skoro dotvořená. Stále ještě zůstávají zavřená. Na spodní části vnějšího ucha se objevuje lalůček. Jde o vývoj poslední části vnějšího ucha. Zubní pupeny vylučují zubovinu pro budoucí mléčné zuby.
V mozku se stále tvoří neuronové spoje. Postupně se začíná odlišovat mozková kůra. I když je i v této době dítě velmi čilé, jeho aktivitu řídí prozatím jiné části mozku. Lidská mozková kůra je nejrozvinutější mozkovou strukturou v živočišné říši. Díky tomu jsou lidé schopni myslet, plánovat a vnímat i ty nejsložitější jevy.
Tělíčko vašeho miminka se postupně obaluje tukem. Kůže je sice ještě pořád trochu zvrásněná a bledá, ovšem díky přibývajícímu tuku a růstu svalů, začíná být miminko čím dál baculatější. V této době také vznikají pod pokožkou krevní cévy (tzv. kapiláry), díky nimž dostává kůže růžové zbarvení. Dítě se prostě každým dnem více a více podobá novorozenci.
Vaše miminko je velice aktivní. Aktivita u dětí se hodně liší. Některé udělají za hodinu 40 pohybů, jiné více než 100. Jde o průměrné hodnoty během celého dne, což znamená, že pokud vaše miminko nespí, může jich udělat i daleko více. Pokud patří zrovna vaše dítě k těm neklidnějším, nemusíte mít strach. V žádném případě to neznamená, že by i po narození mělo být hyperaktivní. Pohyby dítěte se někdy dají uklidnit tím, že si jemně pohladíte bříško. To můžete využít například v noci. Kromě pohybů, které žena vnímá, se dítě věnuje i jiným aktivitám. Jeho zájem upoutávají předměty, které může uchopit. V děloze jich ovšem moc není, proto se jeho nejoblíbenější hračkou stane pupeční šňůra. Dítě ji uchopuje, tahá za ni a třímá ji. Nemusíte mít ale strach, že by se s pupeční šňůrou něco stalo. Je tvořena tak, aby tyto dětské aktivity vydržela.
Rady pro ženy:
Jste právě v pětadvacátém týdnu těhotenství. Dosavadní přírůstek na váze průměrně činí asi 5 kg. I když už vás opustily těhotenské nevolnosti, mohou se objevit jiné příznaky, které vám budou těhotenství bez ustání připomínat. Mezi nejčastější patří:
Děloha neustále roste, čímž posouvá orgány směrem vzhůru. Nejnižší žebra se rozvírají, aby umožnily dostatek místa. Žaludek se lehce posouvá stranou. Je stále nutný pravidelný a dostatečný přísun vitaminu D a vápníku.
Kolem pětadvacátého týdne těhotenství se také u některých žen provádí tzv. glukózový toleranční zátěžový test (OGTT). Tímto testem se zjišťuje hladina cukru v krvi matky. Aby bylo možné odečíst hodnoty, provádí se tento test dvakrát. Poprvé ráno nalačno a podruhé dvě hodiny po podání glukózového roztoku. Porucha metabolismu glukózy je v těhotenství docela vysoká (mezi 3 a 7 procenty). Nejvíce se tato porucha objevuje u žen, které:
Nejčastěji se porucha objevuje ve formě těhotenské cukrovky. Léčba je různá. V lehčích případech se doporučuje dieta. Pokud je dodržována, těhotenství se nemusí nijak lišit od těhotenství běžného. Těžší forma těhotenské cukrovky může mít vliv na výsledek těhotenství. Děti se většinou narodí s vyšší porodní hmotností. Cukrovka také může zpomalit jejich vyzrávání. Ženy s těžší formou těhotenské cukrovky by v žádném případě neměly přenášet.
V těhotenství je také vhodné se věnovat cvičení. Přitom byste ale měla dodržovat určitá pravidla. Nejprve byste se měla poradit se svým lékařem, jestli vybraný cvik je pro vás vhodný. Neměla byste cvičit, když se cítíte unavená, pociťujete nějakou bolest nebo vám není dobře. Vynechat byste měla také cviky, při kterých hrozí nárazy nebo ztráta rovnováhy. Velmi důležité je také dodržovat dostatečný přísun tekutin.