Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 26. týden těhotenství

26. týden těhotenství

V šestadvacátém týdnu těhotenství se dítěti otevřou očička a zlepší se také jeho sluch. Děťátko trénuje sací reflex a posiluje polykací svaly. Žena může trpět zadýcháváním, pocitem kyselosti žaludku či nespavostí.

Vývoj dítěte:

Ve dvacátém šestém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 21 až 26 cm (od hlavy k patám je to něco mezi 30 a 35 cm) a váží mezi 650 a 800 g.

Pod kůží se dále tvoří tuk. Na prstech jsou již delší dobu patrné nehty. Děťátko pravidelně posiluje polykací svaly a sací reflex. O tom se můžete přesvědčit sama z ultrazvukových snímků. Cucání prstíků u dítěte může být tak silné, že se některé děti dokonce narodí s puchýřky na prstech. Dítě bude po narození ovládat více než 70 různých reflexů.

V této době se začíná miminko rozhlížet. V šestadvacátém týdnu těhotenství se mu totiž otevírají očička, která jsou už plně dotvořená. Duhovka je zbarvena modře. Až po narození postupně získají oči takovou barvu, jakou budou mít po celý život.

Začínají se otevírat nosní dírky. Miminko může tedy začít pořádně trénovat dýchání. Samozřejmě, že nedýchá vzduch, ale nadechuje a vydechuje plodovou vodu. Tento trénink pomáhá k vývoji dýchacího systému a po porodu mu následně umožní první nádech.

Neustále se tvoří nové a nové nervové spoje v mozku. Právě se vytvořila dominantní hemisféra, která mimo jiné také určí, jestli bude miminko pravák nebo levák.

Dítě je také schopné reagovat na zvuky. Sluch je citlivější. Hlas matky dítě slyšelo již dříve. Nyní ale dokáže slyšet i hlas osoby, se kterou matka mluví. Miminko žije ve velmi hlučném prostředí. Slyší tlukot srdce matky, její dýchání a zvuky trávicího ústrojí. Tento hluk částečně tlumí plodová voda.

Je velmi dobré na miminko mluvit. Můžete mu například vyprávět různé příběhy. Tím si dítě zapamatuje váš hlas. Po narození váš hlas pozná a bude spokojenější. Miminko může dávat také najevo rozmrzelost z některých zvuků. Reakcí je většinou zmítání dítěte v děloze. Žena by se měla vyvarovat hlučnějšímu prostředí.

Rady pro ženy:

V této fázi těhotenství se zrychluje dechová frekvence zhruba o 10 dechů za minutu, zvětšuje se dechový objem a stoupá i spotřeba kyslíku. V důsledku rostoucí dělohy a tím způsobenému posouvání orgánů směrem vzhůru, mají ovšem plíce menší kapacitu. Proto se může žena častěji zadýchávat. Tento problém se objevuje i u fyzicky zdatnějších žen.

Mezi další typické příznaky patří:

  • Nespavost – ta je u těhotných žen velice častá. I když můžete usínat normálně, stává se, že se ve druhé půlce noci probudíte a už nemůžete usnout. Na vině je z velké části děťátko, které v této době nespí a je aktivní. Najít vhodnou polohu na spaní je v této fázi těhotenství také velice obtížné. K lepšímu spánku vám mohou napomoci některá pravidla. Mezi ně patří například večeřet lehčí jídla, nepít povzbuzující nápoje (čaj, káva,…), před spaním vypijte sklenici mléka, udělejte několik relaxačních cviků. Pokud vaše nespavost přetrvává nebo se stupňuje, poraďte se se svým lékařem, který vám může předepsat lehké sedativum. V žádném případě si sama neberte žádný prášek na spaní.
  • Pocit kyselosti v žaludku – ten je vyvolán posouváním vnitřních orgánů ženy směrem vzhůru. Žaludek se lehce posouvá stranou. Navíc zvýšená hladina progesteronu zpomaluje trávení, proto se žaludek vyprazdňuje pomaleji. V důsledku toho stoupá kyselost ze žaludku do jícnu. Tento jev je známý také jaké pálení žáhy. Co vám může pomoci? Podkládejte si při odpočinku hlavu, jezte častěji menší porce (to vám pomůže navíc udržet hladinu cukru v krvi), omezte nebo úplně vynechejte kořeněná jídla, příliš sladkého či kyselého. Vyhýbat byste se měla také nápojům, které jsou syceny CO2.
  • Křeče
  • Bolesti zad způsobené špatným postojem

Měla byste začít s relaxačním cvičením. Přinese vám to duševní i tělesné uvolnění. Tělo se při relaxačním cvičení uvolní více než při spánku, protože i když spíte, dává mozek neustále rozkazy svalstvu. S relaxací pokračujte až do porodu. Ideální je zapsat se přímo do nějakého kurzu, kde vám zkušený učitel udělí vhodné rady.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk