Miminko rychle roste a přibývá na váze. V děloze má stále méně místa. Žena by měla nastoupit na mateřskou dovolenou. V tomto týdnu je další povinná prohlídka u lékaře. Můžou vás už postihovat porodní příznaky.
Vývoj dítěte:
Ve třicátém čtvrtém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči něco mezi 29 až 34 cm (od hlavy k patám je to mezi 39 a 43 cm) a váží 1900 až 2200 g.
Vaše miminko stále velmi rychle přibývá na váze. Už je za půlkou toho, co by mělo vážit při porodu. Průměrně bude přibírat 200 až 250 gramů za týden. Kůže už není zvrásněná. Spíše naopak. Pod vlivem přibývajícího tuku se začíná napínat. Zásoby tuku, které si dítě udělá v této době, jsou velmi důležité k tomu, aby bylo schopno po porodu samo regulovat tělesnou teplotu. Pokud dítě nemá vytvořené dost velké zásoby (je narozené předčasně), musí mu v udržování teploty pomoci inkubátor.
Velmi důležitý je také vývoj plic a nervového systému. Vývoj pokračuje celých následujících 6 týdnů, které vám do porodu zbývají. Nicméně pokud žena porodí předčasně (tedy mezi 34. a 37. týdnem těhotenství), je dítě ve většině případů schopno se dobře adaptovat na tuto situaci. Později je dokonce jejich vývoj naprosto stejný jako u dětí, které se narodily v přesném termínu.
Pokud je vaše miminko chlapeček, nastal čas, aby jeho varlata začala sestupovat do šourku. Někdy se může ale stát, že jedno nebo dokonce obě varlata nestihnou sestoupit před narozením. Ani v tomto případě není důvod k žádné panice. Do jednoho roku po narození by se tato situace měla napravit sama.
Jak vaše miminko roste, má stále méně místa v děloze. Má tedy i méně místa pro pohyb. To ovšem neznamená, že už ho neucítíte. Právě naopak. Nyní ucítíte i ten nejmenší pohyb. Dokonce již s velkou přesností dokážete odhadovat, jakou částí těla vás právě udeřilo. Pokud se vám zdá, že některý den se miminko hýbe více a některý méně často, je to zcela normální. Frekvence pohybu se může lišit. Pokud vám ale připadá, že rozdíl je až moc velký, poraďte se raději se svým gynekologem nebo porodní asistentkou.
Určitě jste se již ptala sama sebe, jak vlastně bude vaše miminko vypadat. Jak bude veliké, kolik bude mít vlásků a jaká očička. Na odpověď si budete muset ještě nějakou dobu počkat. Ovšem co se týče barvy očí v tomto týdnu, můžete si být jistá, že jsou pomněnkově modré. I když budou mít později očička vašeho maličkého jinou barvu, v současné době jsou čistě modré. Pigmentace duhovky, která má za následek výslednou barvu, bude dokončena až po porodu. V některých případech může tento proces trvat i několik let.
Rady pro ženy:
Váš dosavadní přírůstek váhy by měl být něco kolem 11 kg. V této době byste měla dbát na zvýšený příjem železa a vápníku. Vápník je pro dítě velice důležitý z hlediska vývoje a prodlužování kostí. Dítě si svou dávku vezme za každou cenu. Pokud tedy budete přijímat vápníku méně, bude to na váš úkor. To se může projevit například na stavu vašich zubů. Do jídelníčku byste tedy měla zařadit pasterizované mléko a sýry.
Ani tento týden se neobejde bez nějakých průvodních problémů a obtíží. Mezi úplně nejčastější patří špatný spánek a s tím spojená únava, dále častá potřeba močení či tvrdnutí břicha. Pokud vás tyto obtíže trápí více než je obvyklé, poraďte se se svým lékařem.
Na tento týden by také měla být naplánovaná další povinná lékařská prohlídka. Cílem této návštěvy je jako obvykle zkontrolovat zda se miminko vyvíjí správně, jestli je hrdlo dělohy stále zavřené, a zjistit jaký je zdravotní stav maminky. Jako další věc lékař zkontroluje, jaká je poloha dítěte v děloze. Zda se již přetočilo hlavou dolů nebo ne.
Nejpozději v tomto týdnu byste také měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Váš zaměstnavatel by vám měl vystavit potvrzení o přerušení zaměstnání. Toto potvrzení doneste nebo pošlete na Správu sociálního zabezpečení.
I když se běžně užívá termín mateřská „dovolená“, o dovolenou rozhodně nejde. A to ani před porodem. Vy se cítíte unavená, obtížně se vám dýchá a chodí. Měla byste tedy co nejvíce času věnovat odpočinku a připravovat se na porod. Rozhodně se vyhýbejte všemu, co by mohlo mít za následek porod předčasný.
Připravujte také věci, které jsou potřeba pro miminko. Dokončit by se měl dětský pokoj. Některé ženy prosazují, aby dítě spalo ve svém pokoji od počátku, některé zase plánují, že bude miminko s nimi v ložnici. Co je lepší se s jistotou říci nedá. V každém případě se ovšem jednou bude muset dítě naučit spát ve svém vlastním pokoji. Přechod od rodičů u něj může být stresující. Stres může být navíc doplněn o žárlivost a to v případě, že žena čeká další dítě. Přesun do dětského pokoje může starší dítě brát jako odsunutí na druhou kolej.