Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 35. týden těhotenství

35. týden těhotenství

Vývoj dítěte je už téměř ukončen. Při správném vývoji jsou již všechny orgány dítěte schopny fungovat. Dítě by se mělo přetočit hlavou dolů. Žena by měla konzumovat potraviny bohaté na železo. Je vhodné si již připravit zavazadlo do porodnice.

Vývoj dítěte:

Ve třicátém pátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči mezi 30 a 35 cm (od hlavy k patám je to 40 až 44 cm) a váží 2100 až 2400 g.

Miminko stále polyká velké množství plodové vody, která je následně přefiltrována již fungujícími ledvinami a opět vyloučena. Všechny orgány by již měly být kompletní. Většina z nich už dokonce funguje. Některé se ovšem v této době teprve na svou činnost chystají. Během týdnů, které zbývají do porodu, už bude dítě víceméně pouze růst a přibývat na váze.

Ve střevech se postupně hromadí mekonium (neboli smolka). Postupně se také zdokonaluje imunitní systém. Neznamená to ovšem, že by novorozeně bylo kdovíjak odolné proti nemocem, infekcím či jakýmkoli nákazám. Jeho imunita se bude muset s vaší pomocí ještě posílit.

Miminko by mělo v tomto týdnu v děloze zaujmout typickou polohu hlavou dolů. Bradičkou se poté dotýká hrudníku, ručičky má ohnuté v loktech a překřížené. Nožičky jsou ohnuté v kyčlích a kolenou a jsou překřížené v oblasti bříška. Tato poloha je pro narození dítěte nejtypičtější. Ovšem mohou se objevit i jiné polohy. Některé děti mohou být otočeny dolů koncem pánevním (tedy zadečkem), některé mohou být dokonce přetočeny napříč. Někdy může být nesprávná poloha dítěte důvodem k provedení císařského řezu. Není to ale pravidlo.

Rady pro ženy:

Ve třicátém pátém týdnu dosahuje vrchol dělohy nevýše z celého těhotenství. To s sebou přináší samozřejmě i nějaké potíže. Děloha tlačí na některé vaše orgány. Nejvíce na:

  • bránici (proto problémy s dýcháním) – zadýcháváte se a to i přesto, že jste v klidu
  • močový měchýř (vyvolává častou potřebu močení)
  • orgány trávicí soustavy (způsobuje velmi silné pálení žáhy)

V této fázi těhotenství potřebuje vaše miminko dostatečný přísun železa. Proto byste měla do svého jídelníčku zapojit co nejvíce potravin bohatých právě na železo. Může to být zelenina (špenát, brambory, brokolice,…), luštěniny (čočka, fazole,…), ovoce (jablka, kiwi, banány,…), maso apod.

Doba porodu se nezadržitelně blíží. I když vám zbývá ještě několik týdnů, může se stát, že se miminko bude na svět chtít podívat dříve. Proto je vhodné, abyste měla připravené všechny věci, které si s sebou chcete vzít do porodnice. Pobyt v porodnici je většinou (pokud se neobjeví nějaké komplikace) 3 až 5 dní.

Jistě už víte, ve které porodnici chcete své dítě přivést na svět. Není tedy od věci se přímo v této porodnici zeptat, co vše si máte přichystat. Všeobecně se doporučují tyto věci:

  • podprsenka na kojení, tampony do podprsenky
  • jednorázové kalhotky a ponožky
  • něco na spaní (nejvhodnější je noční košile) a župan
  • vložky (doporučují se bez křidélek a lepicích pásků)
  • potřeby pro osobní hygienu, ručník, osuška a toaletní papír
  • přezůvky (měly by být vhodné i do sprchy)
  • sběrač na mléko
  • nafukovací kruh
  • Bepanthen (na ošetření bradavek)

Nezapomínejte ani na potřeby pro miminko – tedy základní oblečení (záleží na ročním období), balení jednorázových plenek, ubrousky na zadeček a popřípadě dudlík. I v tomto případě by vám vaše porodnice měla poradit, co vše byste měla mít s sebou.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk