Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 36. týden těhotenství

36. týden těhotenství

Vaše miminko stále velmi rychle nabírá na hmotnosti. V této době by již mělo být otočeno hlavou dolů. U ženy dochází k poklesu dělohy a může také pociťovat Braxtonovy-Hicksovy kontrakce (neboli poslíčky).

Vývoj dítěte:

V šestatřicátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 31 až 36 cm (od hlavy k patám je to 41 až 45 cm) a váží mezi 2300 a 2600 g.

Dítě by již v tomto týdnu mělo být otočenou hlavičkou dolů. Pokud tomu tak není, je už pouze malá pravděpodobnost, že se ještě do této polohy přetočí. Na nějaké velké akrobatické kousky má kolem sebe moc málo místa. Hlavička je přizpůsobena tomu, aby snáze prošla porodními cestami. Lebeční kosti zatím nejsou spojené.

Vaše miminko vyloučí do plodové vody každou hodinu zhruba dvě polévkové lžíce moči. Moč je tedy v plodové vodě naprosto normální. Ovšem pokud se v ní objeví mekonium (tedy smolka), může to znamenat problémy a dokonce i možnost ohrožení plodu. Pokud váš lékař smolku v plodové vodě zjistí, s největší pravděpodobností se rozhodne vyvolat předčasný porod.

Ve třicátém šestém týdnu těhotenství by také mělo začít mizet primární ochlupení (neboli lanugo). Oproti tomu by mělo začít sílit sekundární ochlupení: řasy, vlasy a obočí. Postupně by měl mizet i mázek. Lanugo i mázek nemusí nutně zmizet úplně. V některých případech se s nimi dítě narodí.

Vaše miminko má v této době již velmi dobře vyvinutý sluch. Dokonce vědecké studie tvrdí, že pokud budete na své dítě v těhotenství mluvit nebo mu zpívat, bude vašemu hlasu po narození dávat přednost před jakýmkoli jiným zvukem. Může být tedy poté jednodušší dítě uklidnit.

Rady pro ženy:

Pokud jste prvorodička, mělo by v této době docházet k poklesu dělohy směrem dolů. Na jednu stranu se dá říci, že tento pokles signalizuje blížící se porod. Na stranu druhou ovšem ale nejde podle poklesu dělohy stanovit přesně, kdy k porodu dojde.

Zvětšená děloha tlačí na žebra a ztěžuje tak dýchání. Velké množství žen během těhotenství trpí různými otoky. V posledním měsíci těhotenství může vaše tělo zadržovat větší množství tekutin. Je ovšem nutné mít na paměti, že pokud snížíte příjem tekutin, neznamená to, že by se zmírnily i otoky. Denně byste měla vypít zhruba 2 litry tekutin. Velmi důležitý je také odpočinek. Ideální poloha je na levém boku nebo poloha s podloženými nohami

Můžete již cítit Braxtonovy-Hicksovy kontrakce (poslíčky). Nepanikařte! Ke konci těhotenství se objeví u každé ženy. Pokud nejsou stahy pravidelné, nejde většinou o příznak porodu. Je ale vhodné o nich říct lékaři.

Ve třicátém šestém týdnu těhotenství byste měla přijít na další gynekologickou prohlídku. Na této prohlídce vám lékař odebere stěr z pochvy, aby mohl vyloučit nákazu streptokokovou infekcí skupiny B (tzv. GBS). Pokud se u vás tato infekce potvrdí, budou vám předepsána antibiotika.

Od tohoto týdne vás lékař nebo vaše porodní asistentka budou chtít vidět nejspíš každý týden až do porodu. Kontrolován bude váš krevní tlak a přítomnost (nebo nepřítomnost) bílkovin v moči. Zvýšený krevní tlak a bílkoviny v moči mohou signalizovat preeklampsii, neboli onemocnění, které může být pro vás i dítě nebezpečné.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk