Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 38. týden těhotenství

38. týden těhotenství

Vaše miminko je už považováno za donošené. Mizí lanugo i mázek. Prostor kolem dítěte je značně omezený. Děloha klesá do pánevní oblasti. Čeká vás další povinná návštěva u ženského lékaře. Buďte připravená na odjezd do porodnice.

Vývoj dítěte:

Ve třicátém osmém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 33 až 38 cm (od hlavy k patám je to mezi 45 a 50 cm) a váží 2700 až 3200 g.

Miminko už je považováno za donošené. Plíce jsou již plně vyvinuté a jsou schopny samostatného dýchání. Lanugo už většinou zmizelo. Jen v některých případech je možné, že trochu chmýří zbývá na ramínkách, krku nebo čelíčku dítěte. Vymizela také většina mázku.

U chlapců jsou již v tuto dobu varlata sestouplá v šourku. U dívek by měly velké stydké pysky překrývat malé stydké pysky. I podle těchto znaků se posuzuje donošenost či nedonošenost plodu.

Pokračuje vývoj mozku, kde dochází ke tvoření stále nových nervových buněk a nervových vláken. Vývoj mozku bude pokračovat ještě 18 až 20 let po narození.

Miminko už kolem sebe nemá dostatek místa. I tak je ale stále aktivní. Minimální prostor, velikost dítěte a jeho síla způsobují, že jeho pohyby cítíte velmi silně. Na svém bříšku můžete pozorovat různé boule, které má na svědomí jednou nožička, podruhé ručička dítěte.

Vaše maličké v posledním měsíci těhotenství velmi rychle přibývá na váze. Za poslední 4 týdny přibere jednu třetinu své celkové porodní váhy. Je to samozřejmě dáno rychlým tvořením tukové tkáně. Miminko už není svraštělé.

Rady pro ženy:

Některé ženy mohou už ve třicátém osmém týdnu těhotenstvím porodit. I když je běžně udáváno, že těhotenství trvá 40 týdnů, jde pouze o průměrný údaj. Délka těhotenství je různá. Může být 38 až 42 týdnů. To znamená, že porodíte nejpravděpodobněji v rozmezí těchto 4 týdnů.

V tomto období se vaše děloha již většinou nezvětšuje. Jak miminko roste, ubývá spíše plodová voda. Děloha také postupně klesá do oblasti pánve, což vám může na jedné straně ulevit od problémů s dýcháním, ale na druhé straně nejspíš začnete pociťovat tlak a bolest v pánevní oblasti. V tomto období se už většinou objeví i nepravidelné a nebolestivé kontrakce. I to značí blížící se porod.

Poklesem dělohy se také změní vaše těžiště. To vyvolá snahu těla o nalezení rovnováhy. Odrazí se to na zakřivení páteře. Tím se vám může změnit i linie vidění a vy se můžete cítit neohrabaná. Miminko vám také stále víc tlačí na močový měchýř, což vyvolává zvýšenou potřebu chodit na toaletu. Rozhodně ale dbejte na dostatečný přísun tekutin.

V tomto týdnu byste také měla absolvovat poslední povinnou prenatální prohlídku u gynekologa. Během tohoto vyšetření se lékař ujistí, že se plod vyvíjí správně, určí předpokládaný průběh porodu (např. zda půjde hlavičkou napřed), provede měření rozměrů pánve matky apod. Dále bude provedeno vyšetření CTG (KTG, monitor).

U drtivé většiny žen se už v tomto týdnu objevují známky blížícího se porodu. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • pokles dělohy do oblasti pánve
  • Braxtonovy – Hicksovy kontrakce
  • odchod hlenové zátky
  • odtok plodové vody
  • změny na děložním čípku

Pokud se ale objeví kontrakce, které jsou delší, silnější a pravidelnější, je to známka začínajícího porodu. Zpočátku můžete mít interval mezi jednotlivými kontrakcemi (které nepoleví ani změnou polohy) cca 10 min. Pokud se interval mezi kontrakcemi bude blížit 5 minutám, je na čase odjet do porodnice.

Pokud se u vás objeví tyto jevy: výrazné snížení aktivity dítěte, vaginální krvácení, bolesti břicha, horečka, bolesti hlavy, poruchy vidění (rozostřené nebo dvojité vidění) apod. vyhledejte lékaře.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk