Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 39. týden těhotenství

39. týden těhotenství

Dítě je považováno za donošené. Ztratilo se lanugo a postupně mizí i mázek. Miminko je méně aktivní. Snižuje se množství plodové vody. Objevují se kontrakce. Měla byste mít sbalené věci do porodnice.

Vývoj dítěte:

Ve třicátém devátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči mezi 34 a 39 cm (od hlavy k patám je to 46 až 51 cm) a váží 3000 až 3400 g.

Už od minulého týdne je vaše miminko považováno za donošené. Kdyby se nyní narodilo, mohlo by už samostatně dýchat, jelikož jeho plíce jsou již úplně vyvinuté. Donošené miminko mívá ve většině případů tyto znaky:

  • jeho celková délka je kolem 50 cm a váha mezi 3000 a 3500 g.
  • kůže je hladká a růžová, miminko už není svraštělé
  • obočí a řasy jsou dotvořené
  • nehty dosahují ke konci prstů
  • chlapci mají varlata sestouplá v šourku, u dívek jsou malé stydké pysky překryty velkými
  • po porodu je dítě čilé a křičí

Lanugo se už zpravidla ztratilo. Mázek, jehož úkolem bylo chránit pokožku před plodovou vodou, se postupně uvolňuje. Mázek ovšem nevymizí úplně. Jeho přítomnost usnadňuje průchod dítěte při porodu. Prodlužují se řasy, obočí a vlasy.

Miminko je méně aktivní. Je to dáno tím, že mu pro jeho pohyb chybí dostatek místa. I tak vám dá ovšem někdy najevo, že je stále tady. V tomto týdnu těhotenství většinou zaujme takovou polohu, že má hlavičku skloněnou, paže překřížené na hrudníku a nožičky pokrčené v kolenou. V této poloze totiž zaujímá nejméně místa.

Mozek je natolik vyvinutý, aby byl schopen po narození řídit základní životní funkce novorozence. U dítěte je dobře vyvinut sací a uchopovací reflex.

Rady pro ženy:

V posledním měsíci před porodem se děloha ženy zpravidla nezvětšuje. Alespoň minimální prostor stále rostoucímu miminku zajišťuje snižování objemu plodové vody.

Pokud vám byla dříve provedena cerkláž, je nutné v tomto týdnu provést tzv. decerkláž. Tento akt většinou vyvolá kontrakce, které vedou k porodu. Proto musíte být dopředu připravena

U většiny žen se už v několika předcházejících týdnech objevují příznaky, naznačující blížící se porod (pokles dělohy do oblasti pánve, Braxtonovy – Hicksovy konstrakce, odtok plodové vody, odchod hlenové zátky nebo změny na děložním čípku). Opravdovým začátkem porodu jsou ovšem kontrakce, které jsou silnější, delší a hlavně pravidelnější než ty, které jste pociťovala dříve. Na počátku porodu jsou mezi kontrakcemi intervaly o délce zhruba 10 minut a kontrakce nepolevují ani poté, co změníte polohu nebo pohyb. Pokud se interval mezi kontrakcemi sníží na 5 minut nebo pokud došlo k odtečení plodové vody, vyrazte do porodnice.

Do porodnice odjeďte i v případě, že se u vás objeví následující jevy: výrazné snížení aktivity dítěte, vaginální krvácení, bolesti břicha, horečka, bolesti hlavy, poruchy vidění (rozostřené nebo dvojité vidění).

Tašku do porodnice už byste měla mít sbalenou. Nezapomeňte si přibalit i doklady (občanský průkaz, průkaz pojištění, oddací nebo rodný list (může být i kopie; rodný list odevzdávají svobodné matky), těhotenskou průkazku (odevzdává se při příjmu a v některých porodnicích už není navrácena, proto si z ní vezměte vše, o co nechcete přijít – např. fotky z ultrazvuku)).

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk