Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 6. týden těhotenství

6. týden těhotenství

V tomto týdnu dochází k počátku formování jednotlivých orgánů. Embryo začíná dostávat některé lidské znaky. Některé ženy již pociťují těhotenství na vlastní kůži. Objevují se první těhotenské příznaky.

Vývoj dítěte

V šestém týdnu těhotenství se při vývoji plodu pokládají základy vzniku velmi důležitých vnějších znaků a orgánů člověka. Jde vlastně o počátek organogeneze. Embryo v této době měří 2 až 5 mm.

Formuje se velmi výrazná a zřetelná hlava a kostrč. Jde vlastně o první zřejmý náznak těla. Prudkým růstem je také způsobeno, že se do této doby celkem ploché embryo ohýbá. Ovšem díky tomuto ohybu dochází ke spojení části žloutkového váčku a výstelky trávicího sytému, čímž se vytvoří hrudník a dutina břišní.

V šestém týdnu je již embryo chráněné před poraněním sterilní tekutinou, která vyplňuje průhledné amnion.

Na embryu jsou už patrné pupeny končetin a zárodky mnoha vnitřních orgánů. Vytváří se náznaky vnitřního ucha, očí nebo jazyka. Přitom se na hlavičce embrya v místech, kde budou oči a nos objevují tmavé tečky. Na stranách se zase tvoří malé důlky, čímž jsou položeny základy vzniku uší.

V tuto dobu také začíná pracovat krevní oběh. Začíná vývoj střev a tkáně, ze které později vzniknou plíce. Mozek roste a objevují se první náznaky jeho jednotlivých částí. V této době vzniká například hypofýza a začíná se formovat mícha.

Šestý týden těhotenství je také týdnem, kdy se srdce ve tvaru "S" skládá a začínají vznikat čtyři primitivní komory.

Rady pro ženy

V šestém týdnu těhotenství už některé ženy mohou pociťovat určité obtíže. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • bolest na prsou – prsní dvorec se navíc zvětší a ztmavne; je také pokryt drobnými vyčnívajícími žilkami
  • nevolnost – pocity na zvracení
  • změny nálad
  • teplota nad 37 °C
  • naběhlá prsa
  • ospalost
  • častá potřeba močení
  • může se objevit také špinění nebo drobnější krvácení – i když se většinou nejedná o nic zásadního, je vhodné se poradit s lékařem

Pro správný průběh těhotenství je důležité se nadále vyvarovat alkoholu, kofeinu, drogám, nikotinu či některým lékům (pokud žena musí užívat léky v těhotenství, měla by se o tom vždy poradit se svým lékařem). Nezapomínejme ovšem ani na pestrou stravu a pohyb.

V této době by si žena měla domluvit návštěvu na gynekologii a popřípadě se zapsat do těhotenské poradny.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk