Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 7. týden těhotenství

7. týden těhotenství

V druhém měsíci těhotenství se vývoj a růst dítěte velmi zrychlí. Během 4 týdnů vyroste z 5 mm na 3 cm. Této fázi těhotenství dominuje růst hlavové části. Pokračuje také vývoj orgánů, svalů a nervů.

Vývoj dítěte

Od sedmého týdne těhotenství se vývoj dítěte velmi zrychluje. V tomto týdnu měří plod sice pouze 5 až 7 mm, ale již se vyvíjí životně důležité orgány.

Rychlým způsobem se začne vyvíjet mozek, který se v této době rozdělí na 5 odlišných částí. Převahu ovšem dostávají postupně 2 hemisféry, které nakonec tvoří největší části mozku. Z těchto hemisfér je po narození řízeno myšlení, učení, paměť, řeč, zrak, sluch, řešení problémů či vůlí ovládaný pohyb. Je tedy velmi důležité, aby se mozek vyvíjel správným způsobem. Proto je rozhodně nutné vyvarovat se jakýmkoli škodlivým látkám, které by mohly vývoj mozku u dítěte poškodit.

Hlava embrya v této době tvoří asi 1/3 jeho celkové velikosti. Srdce obvykle bije asi 113 krát za minutu. Pokožka má v této době tloušťku jedné jediné buňky, což zapříčiňuje její průhlednost. Díky tomu je ovšem možné z lékařského hlediska sledovat vývoj vnitřních orgánů.

Utvářejí se reprodukční orgány, do nichž se v 7. týdnu těhotenství přesouvají rané rozmnožovací buňky (tzv. zárodečné buňky). V této době ovšem ještě není možné určit na základě vyšetření pohlaví dítěte. Reprodukční orgány se v této době teprve začínají vytvářet. Navíc velikost embrya je v této době stále ještě malá. Formuje se také základ močovodu.

Začínají se také vyvíjet končetiny. V předchozím týdnu vznikly pupeny končetin, které se dále vyvíjejí a formují se chrupavky. Vznikají také jednoduchá ústa a pupeny čelistí, nosu a čichu. Nosní a ústní dutina jsou od sebe odděleny tvrdým a měkkým patrem. Objevují se dýchací divertikl (neboli vychlípenina) a životně důležité orgány jako jsou játra, žaludek a slinivka, která v případě potřeby produkuje inzulin.

Na konci sedmého týdne již začíná pulzovat srdíčko a proudit krev. Proto je možné již tep srdce zachytit při vyšetření. Pokud v této době máte naplánovanou návštěvu gynekologa, ale tep se nepodaří zachytit, nezoufejte. Jde opravdu o jeden z nejranějších termínů.

Rady pro ženy

V této době by se měla žena již objednat na preventivní gynekologickou prohlídku. Pokud ale žena trpí nějakými zdravotními komplikacemi (př. krvácení, bolest) nebo se objevily problémy v předchozím těhotenství, je nutné tuto prohlídku uspíšit.

Kromě gynekologického vyšetření by žena měla také navštívit zubního a očního lékaře. Měla by se vyvarovat látkám, které by mohly vývoj dítěte narušit – tedy alkoholu, některým lékům, nikotinu či jakýmkoli drogám. Vyhýbat by se také měla případnému rentgenovému záření, námaze, stresovým situacím apod.

Naproti tomu by měla dodržovat pestrou stravu a přiměřený pohyb. Důležité je si uvědomit, že dítě se nemůže vyživovat samo. Je přímo závislé na stravě matky. Proto je nutné, aby se i maminka živila správně a rozumně. Dodržovat by měla pitný režim, jehož základem je čistá voda. Zapomínat by se ale také nemělo ani na mléko a šťávy z čerstvého ovoce. Na druhou stranu se nedoporučuje pití kávy, silného čaje a alkoholických nápojů.

V této době prochází také tělo ženy typickými změnami. Prsa se výrazně zvětší. Vhodné je v této době nosit podprsenku a používat nějaký krém proti vráskám. Dále se může objevit také tzv. těhotenská maska.

Velké procento žen se již v této době potýká s různými příznaky těhotenství. Mezi nejčastější patří:

  • nevolnost, nechutenství či zvracení – převážně ráno, kdy je žaludek prázdný, proto je vhodné sníst něco lehkého
  • zvýšená tvorba slin
  • pálení žaludku
  • zácpa
  • únava, ospalost nebo nespavost
  • tmavší a vystouplé bradavky, tlak a přecitlivělost prsou
  • mění se chuťové návyky – některé dříve oblíbené potraviny se nám můžou znechutit a naopak
  • ztěžklé nohy
  • časté močení – způsobená zvětšenou dělohou, která tlačí na močový měchýř
  • přecitlivělost na pachy

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk