Úvod > Těhotenství po měsících > První lunární měsíc (1. - 4. týden těhotenství)

První lunární měsíc (1. - 4. týden těhotenství)

Vývoj embrya

Již několik hodin po splynutí se spermií se oplodněné vajíčko (zygota) začne dělit. Nejprve na dvě části, po té na čtyři části, atd. Do dělohy docestuje zhruba po 5 dnech od oplození a v té době se skládá z více jak 200 buněk. Jedná se o váčkovité stádium nazývané blastocysta. Postupně se zanořuje do sliznice dělohy a po 8 až 10 dnech se zahnízdí. Dále probíhá dělení buněk, a to ve třech vrstvách. Ze svrchní vrstvy vznikají kůže a nervy. Střední vrstva je základem pro kosti, chrupavky, svaly, vazivová tkáň, srdce a oběhová soustavy, ledviny a pohlavní orgány. Ze vnitřní vrstvy vznikají trávicí a dýchací orgány. Na konci prvního lunárního měsíce měří embryo sice pouhých několik milimetrů, což je přibližně velikost zrnka rýže, a má tvar fazolky, přesto už je jasné, zda to bude děvče nebo chlapec. Matka dítěte je nositelka hormonů X, otec dítěte je nositel hormonů X nebo Y. Podle toho, která spermie oplodní vajíčko, se narodí holčička (hormony XX) nebo chlapeček (hormony XY).

Zároveň asi týden po ovulaci začínají vznikat první buňky placenty. Jejich nárůst bude trvat až do konce 15. týdne, kdy je růst placenty ukončen. Placenta pak umožňuje výživu embrya, výměnu plynů (kyslík a oxid uhličitý) a odvod odpadních látek.

Zhruba na konci 3. týdne těhotenství začíná ženský organismus produkovat hormony, které zabraňují další menstruaci. Základním hormonem je hCG (lidský chloriový gonadotropin), jehož koncentrace se využívá při zjištění těhotenství pomocí těhotenských testů. V současné době je ale koncentrace hCG nízká a testy nemají tak velkou rozlišitelnost. V některých případech je ale možné těhotenství prokázat pomocí testů již na konci 4. týdne těhotenství.

Embryo se vyvíjí v plodovém obalu, který je naplněn plodovou vodou. Plodová voda, která má stálou teplotu 37,5 °C, neustále přibývá (je produkována matkou) a přibližně každé 2 až 3 hodiny se mění.

Role ženy

Přestože v tuto chvíli není možné prokázat těhotenství, je nutné, aby se žena, která si přeje otěhotnět, chovala již v této době jako těhotná. O tomto období se sice většinou dovídáme zpětně, přesto již chování ženy ovlivňuje, jak bude těhotenství probíhat a jak zdravé bude dítě. Při plánovaném těhotenství se doporučuje zvýšit příjem kyseliny listové, která je například obsažená v různých listových salátech a zelené zelenině, a vitamínu B. Případný doplněk stravy předepíše i gynekolog. Na druhou stranu se vzhledem k vývoji plodu doporučuje přestat kouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorům. I pasivní kouření ženy je pro plod nebezpečné. Žena by měla značně omezit pití alkoholu. Není nutné stát se ze dne na den abstinentkou, je dokázáno, že občasná malá sklenička vína nebo piva není pro plod nebezpečná. Naopak nebezpečná jsou různá infekční onemocnění, a to obzvlášť v prvním trimestru. Žena by se měla vyhýbat lidem s infekčními nemocemi. I pobyt v prostorech s vyšší pravděpodobností výskytu infekčních nemocí je nežádoucí. Jedná se například o lékárny, čekárny lékařů, úřady, obchody a školská zařízení.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk