Ve čtvrtém týdnu těhotenství končí mitotické dělení buněk, jak tomu bylo v předchozím týdnu, a začíná se připravovat půda pro tvorbu orgánů. Těhotenství stále ještě není zjistitelné, i když některé ženy tvrdí, že v tomto období již pociťovaly různé příznaky.
Buňky, které tvoří základ nového života, se v této době už nenazývají vajíčkem, ale zárodkem (neboli embryem). Od této doby začíná velmi rychlý vývoj. Dochází k vytvoření zárodečného terčíku s několika buněčnými vrstvami, ze kterých vzniknou následně všechny tkáně.
V průběhu čtvrtého týdne se již začínají vytvářet jednotlivé orgány. Samozřejmě že ve velmi primitivní podobě. Jde vlastně o přípravu půdy pro tvorbu nového jedince. Na konci čtvrtého týdne začínají vznikat 3 specializované tkáně. První z nich ektoderm. Tato tkáň je velmi důležitá pro následný vývoj mozku a nervového sytému. Díky ektodermu se ovšem můžou později vyvíjet i vlasy, nehty či třeba potní žlázy. Další tkání je endoderm. Ta je základem pro tvorbu a rozvoj respiračního systému, trávicího traktu či slinivky, štítné žlázy a jater. Třetí je mezoderm. Z této tkáně se následně vytvoří ledviny, srdce, oběhový, vylučovací a lymfatický systém, kosti, chrupavky, svaly apod. V této etapě jsme ovšem ještě na začátku. K vytvoření všech těchto orgánů je ještě dlouhá cesta.
Nicméně v tomto období začíná fungovat placentární oběh a vzniká placenta. Placenta je velmi důležitá pro vyživování embrya, zajištění výměny dýchacích plynů či zneškodňování metabolických odpadů.
Ve čtvrtém týdnu těhotenství může žena pociťovat již nějaké náznaky těhotenství. Bohužel příznaky jsou velmi blízké příznakům blížící se menstruace. Proto si žena svým těhotenstvím v této době nemůže být stoprocentně jistá. Koncentrace hormonu HCG v moči je ještě velmi nízká, proto zpravidla není možné prokázat graviditu těhotenským testem.
Jedinou spolehlivější možností určení takto raného těhotenství může být měření bazální teploty. K tomu je ovšem zapotřebí, aby si žena měřila bazální teplotu již od počátku cyklu. Pokud je teplota zvýšená 14 dní po ovulaci, je pravděpodobné, že jde o těhotenství. Další možností zjištění raného těhotenství je rozbor krve.
Tato doba je pro vývoj plodu také velmi riziková. Žena by se v této době měla vyhýbat například rentgenovým paprskům, různým lékům, manipulaci s toxickými látkami, alkoholu, drogám, tabáku apod. Měla by si dát pozor také na místa, kde je zvýšené riziko onemocnění nějakou nakažlivou chorobou. Nemusí se jednat pouze o těžší onemocnění. Jakákoli nemoc, která by následně byla léčena antibiotiky, rozhodně vývoji jedince neprospívá. Proto pokud má žena důvod se domnívat, že je těhotná, měla by požadovat na lékaři léky, které se mohou užívat v těhotenství.
Základem pro zdraví dítěte je také strava. Už od počátku je dítě závislé na to, co žena jí. Je tedy důležité, aby se k dítěti dostávalo mnoho různých živin. Proto by se základem měla stát strava pestrá a vyvážená. Velmi často se také doporučuje užívání vitamínů, které dodají tělu to, co mu v současné době chybí. Vhodné je také dodávat do těla kyselinu listovou či vitamin B. Nejlepší je ovšem se o výběru vitamínů poradit s lékařem.