Úvod > Články > Děti a vše kolem nich

Články Děti a vše kolem nich

Sportujeme nejen s kočárkem

Během mateřské dovolené není času nazbyt. Starost o děťátko nás zaměstnává natolik, že se přestáváme věnovat samy sobě. Možná si říkáte, že jste před mateřskou byla aktivní a zvládala všechno možné i nemožné, zatímco teď jsou to jen nákupy, vaření, uklízení a běhání kolem miminka. To však můžete snadno změnit, protože mateřskou lze trávit aktivně i s vaší ratolestí. Navíc si příjemně psychicky odpočinete, vyčistíte hlavu a shodíte přebytečná kila. Poradíme vám jak na to.

Jak naučit dítě uklízet

Jsem to, čemu se říká „uklízecí maniak“, tedy alespoň ostatní to o mně říkají. Ale nemám pocit, že umývání záchodu, mytí vany a nádobí i s kuchyňskou linkou představuje až takové „šílenství“. Když jsem studovala na vysoké škole a byla jsem nucena bydlet na privátu s cizími studenty, setkala jsem se ve všech případech s negativním postojem k uklízení. Vždycky mi bylo řečeno, že uklízet se musí doma, a proto se přece bydlí na privátu, aby se uklízet nemuselo. Vtip je v tom, že tolik dětí v dnešní době trpí různými alergiemi, a tak neudržování základního pořádku v domácnosti je trochu s podivem.

Kroužky

Vyplnění volného času dětí by mělo být jednou z našich hlavních priorit. Zahálka nesvědčí nikomu a hlavně ne dětem. Pokud by se jejich den měl seskládat pouze z povinné školní docházky, tedy z učení, a pak už dále z ničeho, mohli bychom si potencionálně zadělávat na malér. Ovšem jak si vybrat ten správný kroužek, a jak své dítě na druhou stranu nepřetěžovat, nejsou tak snadné otázky pro zodpovězení. Své děti známe nejlépe a měli bychom tohle odhadnout asi správně, ale mohlo by se nám klidně stát, že se necháme strhnout klamnou představou o vhodnosti některých aktivit. Základní myšlenkou by mělo být, že bychom měli volit hlavně takové kroužky, které budou děti bavit.

Číst, anebo nečíst?

Čtení na dobrou noc je podstatnou součástí péče o naše děti. V dnešní době nepřeberné nabídky televizních kanálů, které nabízí programy pro děti každé věkové kategorie, se to může zdát nepodstatné, ale to je omyl. Čtení na dobrou noc je stejně důležité jako hraní si dětí s kostkami nebo různými stavebnicemi. Tak jako při takovýchto aktivitách si naše děti osvojují motorické schopnosti, tak při poslouchání pohádek se rozvíjejí jejich verbální schopnosti. Čtení na dobrou noc zdaleka nerozvíjí jen schopnosti vyjadřovat se, ale pomáhá i upevňovat sociální dovednosti, empatii a koordinaci ruka-oko a další.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk