Úvod > Články > Ostatní články > Péče o orchideje

Péče o orchideje

Přesazování a hnojení orchidejí

U orchidejí je známo, že nemají rády přesazování. Pokud tedy není nutnost orchidej přesadit, nedělejme to. Některé orchideje se přesazují po pěti i více letech. Ovšem u orchidejí opadavých se přesazování doporučuje jednou za rok. Ale ani toto není nutné striktně dodržet, záleží na stavu orchideje.

Orchidej v žádném případě nepřesazujeme v době květenství a dobrého stavu orchideje. Přesadíme jí tehdy, když jí opadají květy a nemá žádnou známku o rozrůstání. Orchidej lze přesadit, pokud kořeny vylézají z květináčů a orchidej je na květináč příliš malá, potom je spíše nutnost orchidej přesadit. Zde je názorný příklad, kdy má orchidej velké kořeny a nevejde se do květináče.

Je důležité dát pozor na to, aby květináč nebyl zase příliš veliký. To potom zpomaluje růst orchideje. Orchideje začnou pěkně růst, když důkladně zakoření. Do té doby mohou růst jen menší květy, nebo nebude kvést vůbec. Hnojení se doporučuje v době aktivního kvetení a ne v době klidu.

Pokud se orchideji začínají dělat nové výhonky nebo nepatrné nové květy, v žádném případě se nesmí přesazovat. Můžeme však orchidej pohnojit, v zimě dáme hnojiva polovinu.

Je důležité pamatovat na to, že není dobré orchideje rušit. Je lepší nechat je v klidu. Pokud je přesazování důležité, přesazujeme takto:

  • Nachystáme si substrát na orchideje (obrázek 1).
  • Připravíme si nějaké noviny pod orchideje, abychom měli kam dát starou kůru. Nachystáme si průhledný plastový květináč, tyčky na připevnění orchideje, skřipce atd. (obrázek 2).
  • Orchidej si pomalu vyklopíme z květináče a prsty odstraníme starou kůru mezi kořeny. Kořeny si roztáhneme od sebe a nůžkami odstřihneme shnilé nebo jakkoliv špatné kořeny. Kořeny si můžeme nejdříve navlhčit vodou, aby se nasákly (obrázky 3 a 4).
  • Orchidej vrátíme napevno do květináče a zasypeme novou kůrou. Dáme do vody a osprchujeme ji (obrázky 5 a 6).
  • Pokud má orchidej nahnilé listy nebo špatné květy, které každou chvilku upadnou, odtrhněme je. Pokud se na stonku nechystá nový květ, tak jak bylo ukázáno na fotografiích, můžeme od pátého článku odstřihnout (obrázky 7 a 8).

Zálivka na orchidej phalaenopsis

Zálivka na tuto orchidej je naprosto jednoduchá. Orchideje nepotřebují speciální péči, právě naopak čím méně si jich všímáme, tím lépe se jim daří. Tyto orchideje nepotřebují časté postřikování listů. Je důležité dát pozor na květy, aby nebyly mokré. Mohly by upadnout a listy shnít. Orchidejím Phalaenopsis stačí zálivka jednou týdně, a to i v letních teplotách. Je dobré jim dát květináč se zdviženým dnem.

Je však dobré udělat orchidejím jednou týdně koupel. Stačí napustit do kbelíků nebo do misek (záleží na počtu orchidejí) vodu pokojové teplotu, orchideje položit a osprchovat je. Ovšem jen dno orchidejí, listy by neměly být ponořeny do vody. Orchideje necháme ve vodě pokud možno celý den nebo dopoledne. Orchideje je lepší namáčet přes dopoledne, aby stačily vyschnout přes noc. Veškerá vláha se v kůře smísí a orchidejím to dělá velmi dobře. Orchideje necháme vyschnout, nerosíme a necháme je v klidu být a další týden ten samý den namočíme. Orchideje potřebují jakýsi šok, vyschnout a pak namočit, orchidej tak nádherně roste. Není dobré květinu zalévat přímo v květináči. Přes letní období se mohou zalévat častěji nebo je ve vodě nechat déle, v zimě můžeme zalévat méně, záleží na vzduchu v bytě.

Onemocnění orchidejí

I orchidej může onemocnět, může ji napadnout škůdce, nebo ji spálí slunce, napadne ji plíseň, nezakoření se, přelijeme ji, atd. Pokud orchidej napadne škůdce, je důležité ji postříkat určeným přípravkem na ochranu pro orchideje. Je to velice složitá práce, protože je těžké škůdce odstranit. Jsou schopni se na orchidej vracet. Listy, které zhnědly, můžeme odtrhnou a nic se nestane. Jedna velmi dobrá rada je, když si mezi ostatní orchideje, které máme doma zabydlené, přineseme novou, je dobré ji na jeden měsíc dát od ostatních orchidejí na stranu, třeba do jiné místnosti. Může to být nemilé, kdyby nová orchidej napadla ty zdravé a zaběhlé orchideje. Po měsíci zabydlení ji dáme mezi ostatní krasavice.

O své květinky pečujme s láskou, něhou a s velikou opatrností, budou pak velmi krásné. Udělejme si pro své orchideje čas a věnujme se jim, aby byly spokojené.

Obrázky k postupu přesazování

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk